Vyhledat

 

Husté dřevo - nová konkurence oceli

10.2.2018 - Kategorie: Články z medií
autor: Petr Miller, přečteno: 32x

Vědci vrdí, že jejich nový produkt zhuštěného dřeva může konkurovat oceli v mnoha aplikacích.

Po kliknutí na odkaz Nature níže, snad už nepřekvapí, že vědecký tým je složený z převažujících asijských jmen.

 

 

 

Husté dřevo může soutěžit s kovem, tvrdí vědci

Výzkumný tým univerzity v Marylandu prohlásil, že vyvinul formu upraveného, ​​zhutněného dřeva, které "má specifickou pevnost vyšší než většina strukturálních kovů a slitin, což z ní činí nízkonákladovou, vysoce výkonnou a lehkou alternativu. "

Ve výzkumném dokumentu, který je k dispozici na internetových stránkách (viz odkaz Nature níže), spoluautoři říkají, že vyvinuli "jednoduchou a účinnou strategii pro přeměnu sypkého přírodního dřeva přímo na vysoce výkonný konstrukční materiál s více než desetinásobným nárůstem v pevnosti, houževnatosti a balistickém odporu a s větší rozměrovou stabilitou. "

Stávající techniky zpracování dřeva již "vedly k vyššímu mechanickému výkonu přirozeného dřeva," píší vědci. Dodávají: "Existující metody však vedou k neúplnému zhuštění a nedostatečné rozměrové stabilitě, zejména v reakci na vlhké prostředí, a dřevo ošetřené tímto způsobem se může rozšiřovat a oslabit".

Klíčem k novému procesu, podle shrnutí výzkumu, který zveřejnil Nature, je "částečné odstranění ligninu a hemicelulózy z dřeva, které jej činí zhruba třikrát hustší, s 80% snížením tloušťky."

Zdroj:  Metalface   9. února 2018 

Brian Taylor

zpět

 

EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat