Vyhledat

 

Aktuality

A nejen na Silvestra 


2.1.2016

I dnes, v sobotu večer, MŽP pracuje -

- přesněji pracuje pan kolega Maršák a to jsem si myslel, že bude klid a mohu se věnovat své glose, "Co přinesl rok 2015", která mnohé nepotěší, ale proto ji píšu.

Pan kolega Maršák sděluje, že posílá k případným připomínkám návrh rámcové pozice ČR k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 99/31/ES o skládkování odpadů,  jež je součástí balíčku k oběhovému hospodářství.

Návrh směrnice EK naleznete v odkazu "EU - legislativa" pod heslem "Skládkování odpadů".

Stejně jako u předchozích návrhů EK je třeba přeskočit povinný balast, který se stále opakuje. 

Případné připomínky opět včera, tedy do 5. 1. 2015 do 12.00 hod. 



I na Silvestra na nás MŽP myslí 


1.1.2016

Další dokument k oběhovému hospodářství

Abychom nemysleli na samé radovánky a jen nejásali nad péčí, kterou nám MŽP věnuje, dostali jsme další materiál ke čtení a případnému připomínkování.

Jak jinak, připomínkovat nejlépe včera.

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech,  jež je součástí balíčku k oběhovému hospodářství,

naleznete v odkazu "EU legislativa", pod heslem "Obaly".

Doporučuji opět vynechat stále se opakující balast, který je povinnou součástí takovýchto dokumentů a zaměřit se jen na to podstatné a tím z toho bude stravitelné čtení o jedné stránce. 

Případné připomínky, prosím, do 5. 1. 2015 do 12.00 hod.



Neúnavná EK 


28.12.2015

Uzavření cyklu - Akční plán EU pro oběhové hospodářství

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 
 
návrh rámcové pozice ČR ke sdělení EK, které je součástí balíku k oběhovému hospodářství, můžete si přečíst v odkazu "Legislativa" pod názvem "Uzavření cyklu".
Případné připomínky zasílejte, prosím, nejpozději do 4. 1. 2016 do 12:00 hod na svds@svds.cz
Doufám, že v materiálu presentovaná
                     2) Pozice ČR:

·           ČR podporuje posilování principů oběhového hospodářství.

·           ČR považuje obecně za pozitivní

  •     podporu rozvoje trhu s druhotnými surovinami

že je to myšleno vážně a nikoliv jako pozvolná destrukce celého segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin.

Stejně tak je třeba vysvětlit, co je míněno touto větou:
O všech cílech je ČR připravena aktivně a konstruktivně diskutovat tak, aby byly pro ČR přijatelné a dosažitelné. ČR má pochybnosti o některých cílech pro recyklaci komunálních odpadů a cílů v oblasti obalových materiálů (zejména železné kovy, dřevo, hliník). 
 
Nepochybně je positivní i další věta z pozice ČR:

Proto i nadále ČR zdůrazňuje potřebu alespoň rámcového vymezení pojmu „druhotná surovina“, který je běžně užíván jak v dokumentech EU, tak i v národních dokumentech, nicméně jeho detailnější specifikace chybí. Tento krok by napomohl ke sjednocení procesů v rámci uzavírání materiálových cyklů a k administrativnímu zjednodušení pro podnikatelské subjekty i státní a veřejnou správu v rámci navrhovaného trhu s druhotnými surovinami.

 

Pro zajištění právní jistoty v oblasti trhu s druhotnými surovinami pak ČR vnímá jako zásadní revizi pravidel pro určení okamžiku, kdy by se druhotné suroviny již neměly právně považovat za „odpad“, a to jak přesnější definicí vedlejšího produktu, tak pravidel týkajících se „okamžiku, kdy odpad přestává být odpadem“. 

SVDS, jako průkopníka vzdělávání pro recyklaci potěší i tato pozice ČR:

ČR však postrádá v této části větší akcent na oblast zajištění odpovídajícího vzdělávání a kvalifikace pracovní síly a vyzývá EK, aby této problematice věnovala náležitou pozornost a definovala konkrétní opatření. 

V závěru materiálu se opatrně přiznávají možné dopady na národní legislativu...............?

Shrnuto: po přeskočení nutného balastu, je to materiál, který stojí za přečtení a pozice ČR (čti pozice MŽP za přispění MPO), je po dlouhé době řečená jasně a srozumitelně.

Petr Miller



Obdrželi jsme na svatého Štěpána z MŽP 


27.12.2015

Rámcová pozice (Stanovisko pro Parlament ČR)

Pranostika říká, že "Na svatého Štěpána každý se má za pána". Zřejmě už naší předci tušili, že tím novým pánem bude EU, potažmo EK a tak jsem obdrželi z Bruselu další návrh směrnice, ke které byl vypracován návrh rámcové pozice ČR -

- Návrh rámcové pozice ČR k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a směrnice 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, jež je součástí balíku k oběhovému hospodářství.

Pokud někdo považujete za nutné vyjádřit k tomuto návrhu své připomínky, můžete tak učinit nejpozději do  4. 1. 2016 do 12:00 hod na mail svds@svds.cz 

Text navrhované pozice ČR k výše zmíněnému návrhu, si můžete přečíst v odkazu "Legislativa", pod názvem, "Auta, baterie a akumulátory". 

Vkládám první připomínku a to, že navrhuji MŽP se zamyslet nad gramatikou textu.

 



Přání z EuRIC 


21.12.2015

Začíná každoroční maraton přání. Přejme si, aby všechna přání byla stejně upřimná jako z EuRIC.



Stanovisko SVDS k limitu obsahu olova pro zařazení do NO 


18.12.2015

EuRIC otevřel diskusi k "K problematice zařazení olova jako SVHC látky v případě překročení koncentračního limitu" pro výrobky, které prošly procesem recyklace

Diskuse se otevřela v souvislosti s předchozím návrhem Komise na ultra nízký práh 0,03% pro olovo a to jak v pevné tak i v práškové formě.

To bylo nepřijatelné, protože to by vedlo k zařazení všech slitin, jako nebezpečný odpad.

Jaký je nový návrh Komise a jaké je stanovisko SVDS, včetně doplˇmující informace z Bruselu, si můžete přečíst v odkazu "EuRIC"

 



Otázky stále stejné 


18.12.2015

A tak nezbývá, než stejně odpovídat.

SVDS vítá zájem medií o problematiku výkupu a zpracování druhotných surovin, ale jen takový, který je objektivní. Dnes jsme poskytli info o dopadech některých "moudrých" vyhlášek na podnikání našich členů. Doufejme, že to, co spatří světlo světa, bude mít hlavu a patu.

Neodpustil jsem si k stanovisku našich členů přidat několik svých poznámek.

Pane redaktore, k Vašim otázkám:

  • Kolik výkupen kovového odpadu požádalo od účinnosti nového zákonu o vyhlášení insolvence? 
  • Jaký to může mít dopad na zaměstnanost?
  • Jak hodnotíte z vašeho pohledu celkový vliv poslední novely zákonu?
  • Budete se zabývat případným odškodněním krachujících podnikatelů z odpadového sektoru?

lze říci asi toto:

Když nabyla platnost vyhláška, nastal velký cirkus, a tehdy jsem apeloval na naše členy, že důsledky nelze hodnotit bezprostředně, ale až po nějaké době. Tehdy jsem si myslel, že tou dobou mohou být cca 3 měsíce. Dnes vím, že to není pravda a vůbec to nelze zobecnit, protože působí řada faktorů, které si prostě uvědomíme, až začnou působit.

MŽP pustilo do světa něco, co bylo splácané na koleně a samo nevědělo, co vlastně spustilo. O tom svědčí řada důkazů. Že spustilo něco, aniž by mělo dopředu vypracovaný metodický pokyn, což je zásadní předpoklad a známka toho, že ministr ví, co vůbec dělá, tak to snad ani nemusíme prokazovat, protože to prokázal hned v začátku vedoucí oddělení Ing. Kůs. Jenomže ono to má pokračování. Dnes se dozvídáme věci nevídané, a sice přiznání, že MŽP pochybilo a dokonce to máme černé na bílém od odvolacího orgánu proti udělení pokuty, kterým není nikdo jiný, než samotné MŽP. Že to není legrace, spíše smutný humor o úpadku právního vědomí, tak o tom není třeba polemizovat. S potěšením jsem se díval na pana Brabce, jak v záři TV kamer si užíval hvězdnou chvíli a aniž by si ponechal pověstná "zpětná vrátka", když sděloval národu radostnou zvěst z Paříže, jak se přihlásil k plnění něčeho, o čem vlastně tak moc neví, stejně jako mnozí další. Trochu mi to připomnělo ty oslavné zvěsti, jak omezení výkupu za hotové zamezilo krádežím a vůbec. Myslím, že Disraeli a jeho slavné rčení o statistice, slavilo své z mrtvých vstání. Dobrá, to je politika, a ta snese i větší blbosti, ale teď se vraťme na zem.

SVDS se stal členem EuRIC a před několika týdny se zástupci SVDS účastnili jednání EuRIC v Bruselu. Ano, i tam se probírala možnost omezení výkupu za hotové, ovšem nedospělo se k jednoznačnému závěru, některé společnosti či zástupci národních organizací byli pro, jiní proti. Ale na čem se shodli všichni účastníci z 20 zemí EU bylo, že omezení plateb v hotovosti neřeší a nikdy nemůže vyřešit krádeže. Pokud se týká názoru účasti za ČR, pak zástupci SVDS se s názorem, že omezení vyplácení v hotovosti krádeže neřeší, plně ztotožnili. 

Vaše otázky, pane redaktore, jsou jednoduché a bylo by možné odpovědět stejně, ale ono to není zase tak moc jednoduché. Chcete – li ukončit provozování podnikání, pak narazíte na řadu problémů. Pokud jste se choval disciplinovaně a plnil požadavky pro provoz výkupny, pak jste se nutně zadlužil a to proč?  Tak na to Vám dá odpověď zákon o odpadech. Na řadu nutných investic si museli vzít ti, kteří podnikají v segmentu výkupu a zpracování úvěry. Museli nakoupit technologie, upravit pozemky a mnoho dalšího. Museli, protože jinak by nemohli podnikat. "Zelené hlavy" jistě v dobrém úmyslu nastavili pomyslnou laťku, ale stejně jako mnozí „dobroserové“, nedomysleli to dál, než za humna svých úřednických židliček. Takže ano, dokonce na v tomto roce konaném našem shromáždění jsme představili, ve spolupráci s odbornou firmou na problematiku zmařených investic, jak v případě potřeby budeme postupovat. Ano, budou, pokud nebude vyhnutí, následovat žaloby na stát. Na ten stát, který na 22 000 podpisů reaguje tak, že premiér vyřízení postoupí MŽP. A že to bylo vyřízeno prakticky "nijak", to nepřekvapí. Jestli to bylo šťastné rozhodnutí premiéra či ne, tak o tom ještě bude debata. Je však s podivem, že media nemají zájem o ty, kteří nejvíce na těchto zázračných opatřeních MŽP prodělali?  A ku podivu, nejsou to výkupny, ale „jen“ běžní občané, kteří dnes mají státem nadirigováno, jak smí či nesmí za svůj majetek, požadovat náhradu. I to by šlo pochopit, s notnou dávkou porozumění pro amatéry, kteří nerespektují Listinu práv a svobod  a další, ale když na tento zrůdný nesmysl nereaguje příslušný orgán Senátu, který by měl dohlížet na zákonodárné procesy, či reaguje pouze tak, aby, nedej bože, se někoho vyvoleného nedotknul, pak je zřejmě opravdu něco shnilého ve státě českém. 

Bezhotovost se některých výkupen dramaticky dotkla, ale to není ten hlavní problém a rozhodně to není argument pro vážnou situaci v celém segmentu výkupu kovových druhotných surovin. Tím hlavním problémem, který se dotknul nejen segmentu kovového šrotu, ale i ocelářského průmyslu je dramatický pokles cen oceli a kovového šrotu vůbec a to nejen v ČR, ale v celé Evropě. Příčinou je levná ocel z Číny a její hrozivé zásoby, které potřebuje někam prodat a to i za cenu dumpingových cen. Čína dnes má přebytečných 350 mio. tun oceli a celá Evropa spotřebuje za rok 150 mio tun oceli. Jen v Německu spadla výroba oceli v siemens –martinských pecí na 30%. Na jednání EuRIC v Bruselu, kterého se zástupci SVDS účastnili, ten problém zazněl zcela jasně. Jestliže Číně bude od 1. 1. 2016 přiznán statut tržní ekonomiky, čímž by měla stejné podmínky jako státy EU, nebude možné proti ní, v rámci dovozu ocele, vyhlásit sankce, ani  antidumpingová opatřeni. Ministr Brabec měl jen štěstí, že se svou vyhláškou přišel v době, kdy problémy na trhu s ocelí začaly eskalovat. Nakonec stačí se podívat na ceny, nabízené ve výkupnách za kovový šrot. Možná, že si zájemci všimnou, že v některých případech cena za vykoupený papír převyšuje cenu kovového šrotu.

A že poklesly krádeže? Samozřejmě, protože i ten zloděj uvažuje „tržně“. Zbýva jen odpovědět na otázku, kterým směrem se ubere zájem těchto lidí, aby se jim tento způsob "podnikání" vyplatil?

V Praze dne 18. 12. 2015

Petr Miller 

 



Kompletní balíček "Circular economy" 


10.12.2015

Na www stránkách SVDS

Kompletní balíček "Kruhová ekonomika" v české a anglické verzi je umístěn  v modulu

EU legislativa.  

Cesta: Přihlásit se - Články v horní liště - EU legislativa

Členy SVDS by měly zajímat  Návrhy na změnu směrnice 2008/98/ES o odpadech, směrnice 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a směrnice 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, které jsou součástí balíčku pro oběhové hospodářství, který také zahrnuje sdělení Komise „Uzavření cyklu – akční plán EU pro oběhové hospodářství“.

Předložené návrhy je možné připomínkovat, je však třeba dodržet termín uzavření možnosti připomínkování  -  18. 12. 2015 max do 12.00 hod.

 

 



K návrhu nového zákona o odpadech 


4.12.2015

Pohled z praxe

Původní text, který měl být umístěm jen do modulu "Právní poradna", je natolik závažný, že po úpravě ho vkládám, bez identifikace autora, do veřejné části a doufám, že svým obsahem vyvolá tolik potřebnou polemiku. 

Petr Miller

Čtěte zde

 

 



Info z Evropské komise 


2.12.2015

Tisková zpráva ze dne 2. 12. 2015

Komise přijala nový ambiciózní balíček týkající se oběhového hospodářství s cílem posílit konkurenceschopnost, vytvořit pracovní místa a generovat udržitelný růst

Otázky a odpovědi k balíčku o oběhovém hospodářství

Oba texty naleznete v odkazu "Články" v modulu "EuRIC", Jsou zajímavé už tím, že se dotknou naší odpadové legislativy směrem k sjednocení v rámci Evropy, na př. 

  • zjednoduší a zdokonalí definice odpadu a sjednotí výpočetní metody
  • v celé EU vyjasní v revidovaném návrhu o odpadech pravidla pro vedlejší produkty
  • klade si za cíl odstranit překážky, které podnikům ztěžují optimalizaci při využívání zdrojů
  • rozvíjet vnitřní trh s druhotnými surovinami 

Nezbývá než dodat "Kdyby pánbůh dal".   

 



Modul "Právní poradna" 


27.11.2015

Právní poradna začíná plnit svou funkci

Na 13.shromáždění bylo konstatováno, že zákon o odpadech a navazující vyhlášky umožňují v důsledku nejasných definicí některých ustanovení svévolný výklad kontrolujících úředníků ČIŽP, jehož důsledky lze mnohdy označit za bezprecedentní šikanu, proti které je výkupce prakticky bezmocný, vzhledem k předvídatelným výsledkům odvolacích řízení. Protože na 13. shromáždění SVDS, konaném dne 24. 11. 2015, přítomní zástupci ČIŽP, stejně jako zástupce MŽP, nedovedli na řadu otázek uspokojivě odpovědět, v některých případech dokonce vůbec, členové SVDS se rozhodli, že použijí všechna dostupná opatření k dosažení stavu, kdy budou ustanovení odpadového zákona a navazujících vyhlášek srozumitelná, vykonatelná a bez možností umožňujících několikerý výklad. 

Na základě diskuse, která proběhla na 13. shromáždění, výbor SVDS přijal usnesení, vyzvat členy SVDS, aby všechny negativní zkušenosti, správní řízení skončená či probíhající, ve  kterých nabyli přesvědčení, že neprobíhala v souadu s pravidly spravdlivého posouzení, aby je vložili na stránkách www.svds.cz do modulu Právní poradna. Experti SVDS a naše právní kancelář konkrétní případy posoudí a rozhodnou, po dohodě s tím, koho se konkrétní případ dotýká, o dalším postupu. Výbor SVDS konstatuje, že jinou efektivní cestu k nápravě nenalezá.

 

Petr Miller                                                                                                                                 Předseda SVDS 



SVDS je jiný! 


26.11.2015

Máme své desatero

SVDS nechce být nadále spojován s krádežemi a nepoctivým jednáním právních či neprávních subjektů, které v nějaké z mnoha možných forem působí ve výkupu a zpracování druhotných surovin. Důrazně požadujeme, pokud budou media presentovat výsledky kontrolních akci či komentovat krádeže kovů a budou je, jak je jejich zvykem, vztahovat na všechny, kteří v  segmentu výkupu  a zpracování působí, že budeme muset zvažovat právní kroky k tomu, aby se tato, možná záměrná a cílená praxe, nestala pravidlem, protože vážně může poškodit celý segment v očích veřejnosti.

Proto SVDS, aby se aspoň částečně odlišil od těch, se kterými nechce být spojován, jeho členové označí své provozovny na viditelném místě tímto symbolem.



První reakce na vystoupení vedení ČIŽP na našem 13. shromáždění 


26.11.2015

Výzva člena SVDS

Vážení členové, kolegové.

Prosím, vyjádřete se formou diskuse k tématu: ČIŽP a právní pomoc SVDS,

a to v neveřejné části v modulu "Diskuse" s možností vložit svůj konkrétní případ do modulu "Právní poradna".

Považuji za zcela nezbytné, aby náš Svaz hájil členy proti úřední zvůli orgánů ČIŽP.

Každý z členů nechť v diskusi krátce popíše svůj problém s ČIŽP.

 

Prvním cílem by mělo být"

Vybrat ta řízení, kde ČIŽP :

a). nepostupuje podle správního řádu

b). vykládá neurčité a nejasné texty zákonných ustanovení k neprospěchu kontrolovaného subjektu.

 

Druhým cílem by mělo být:

Vybrat precedentní řízení tak, a aby právní zástupci SVDS, se souhlasem kontrolovaného subjektu, pomohli kultivovat právní prostředí v našem oboru.

Takovým křiklavým příkladem mezi mnoha dalšími, ke kterému se staví MŽP, jako že se ho to netýká, jsou tzv. části strojního zařízení. U takto obecné formulace není nikdy možno zamezit zvůli aktivního úředníka, který může kdykoliv a jakoukoliv část železného šrotu takto označit.

V tomto případě je nezbytné co nejrychleji dostat řízení o pokutě za tento čin žalobou k soudnímu projednání.

Věřím, vážení členové výboru SVDS, členové SVDS a kolegové, že vaše/naše plodná diskuse vyústí v dostatečný podkladový materiál pro výbor, aby ihned zahájil všechny dostupné právní kroky, kterými zajistí na základě většiny Vašich názorů další postup ve věci tolik potřebného narovnání právního prostředí v segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin. 



Zápis ze 13. shromáždění SVDS 


26.11.2015

Zápis a přílohy

Zápis a přílohý naleznete v modulu "Zápisy ze shromáždění" po kliknutí na "SVDS" v horní liště.



Glosa 25. 11. 2015 


25.11.2015

13. shromáždění očima P.Millera

Glosu si můžete přečíst zde

Plenární zasedání Štrasburg 24.11.2015 - krize v ocelářském průmyslu

Vystoupení Evžena Tošenovského je zde

Vystoupení Stanislava Polčáka je zde

Pokud nebude přednes v češtině, je třeba pod okénkem videa kliknout na třetí ikonku zleva a vybrat češtinu. jedná se větší soubory a je třeba mít strpení než se otevřou. 



13. shromáždění SVDS 


13.11.2015

Pozvánka a Program

Pozvánku naleznete zde

Program naleznete zde

Účast MŽP je potvrzena, účast zástupce, kterým může být i ministr Brabec se zřejmě stále zvažuje.

Proto sledujte tyto stránky, program bude upřesňován.



Levná čínská ocel zaplavuje Evropu 


11.11.2015

Chaos na evropském trhu s ocelí Má ještě Evropa šanci?

Je vážná obava, že růst importu z Číny bude velkým šokem pro evropskou ekonomiku. Důsledkem bude prudké snižování investic a mezd.

I když se v článku uvádí, že Česko není zatím zasaženo, ve výkupu kovového šrotu a zejména pak v  jeho prodejí vidíme něco jiného.

 

Články si můžete přečíst - cesta Články - Články z medií



Ocelářskou krizi pociťuje už i Slovensko 


10.11.2015

Kolegové z ANSDS nás upozornili na článek

Článek si můžete přečíst zde

Jak jsme naše členy informovali už koncem minulého týdne, včera měla být vážná situace v ocelářském průmyslu projednána v Bruselu Radou pro konkurenceschopnost ocelářského průmyslu EU. Čekáme na informace z EuRIC, která vydala zásadní prohlášení se kterým jsme členy SVDS seznámili a na kterém jsme se podíleli.. 

Očekáváme, že stejně jako slovenský ministr tak i český ministr průmyslu vydá k nastálé krizové situaci prohlášení. 

Očekáváme, že tato problematika bude součástí vystoupení zástupce MPO a jedním z bodů diskuse na našem nadcházejícím 13.shromáždění dne 24. 11. 2015, doplněná informacemi ze zasedání EuRIC ve dnech 17. a 18. 11. 2015, kterého se SVDS účastní.

 

Výbor SVDS

 

 

 

 
 
 
 

 


 



EuRIC 


7.11.2015

Prohlášení k situaci v segmentu recyklace kovů

Mezinárodní organizace EuRIC, jejímž  členem je SVDS, vydala prohlášení k situaci v segmentu recyklace kovů, kterou označuje za krizovou. EuRIC prohlášení vydává na základě požadavků svých členů, tedy i SVDS, který ve své vstupní informaci pro vstup do EuRIC se k situaci v segmentu výkupu a zpracování kovů kriticky vyjádřil.

Prohlášení v anglické a české verzi naleznete po Přihlášení a po kliknutí v horní liště na Články a dále vlevo po kliknutí na Euric.

Připomínáme, že zasedání této největší evropské organizace recyklátorů se koná již 17. a 18. 11. v Bruselu. Tohoto jednání se SVDS aktivně účastní (P. Miller, předseda SVDS a A.Bolcek, navržený do rozšířeného výboru SVDS - firma  AB Metal recycling, s.r.o.)



Glosa 4.11.2015 


4.11.2015

Evergreen KAMERY

Výkupny kovů stále poskytují nepřeberné množství motivací, kterými lze obšťasnit čtenáře. Poklopy od kanálů už nejsou zajímavé, nakonec, podle toho jak se ztrácely, zřejmě už zádný v republice není a tak se hledá nějaký jiný titul, kterým lze upoutat pozornost k výkupnám, neboť stále platí, že pokud někdo něco chce získat, a v případě výkupen o nic jiného nejde, musí to udržovat při životě. Tedy aspoň mediálním.

Evergreenem začínají být kamery, jak vyplynulo z dotazu redaktorky Hospodářských novin, se kterou jsem měl cca 30 minut rozhovor. Sice není zřejmé proč v kamerách někteří vidí spásu a stejně tak je záhadou před čím mají uchránit, ale budiž, je zase o čem psát? Zatím není žádná konkrétní představa jak by to mělo fungovat, kolik by jich mělo být na sběrnu, jak dlouho se budou záznamy archivovat, co na to Úřad na ochranu osobních  údajů a MV, kolik to bude stát, budou muset sběrny navýšit počet zaměstnanců, protože systém bude muset také někdo spravovat, a hlavně jak se došlo k tomu, že to opět výrazně omezí krádeže kovů. Na otázku kdy se to zavede, tak to nezáleží na nás, ale na použitém legislativním nástroji. Zákonem tak do 3 let, vyhláškou dříve. Navíc jsem poukázal na fakt, že mnoho našich sběren kamery už dávno má, protože je potřebují k ochraně svého majetku a proti krádežím vykoupeného kovu. Tato skutečnost jednoznačně sděluje, že výkupny, stejně tak jako MŽP nebo SMO, bojují proti krádežím kovů. Tedy jsme na stejné lodi. Poukázal jsem na zahraničí, kde kamery jsou samozřejmě zavedeny, ale v žádném případě jsem nezaznamenal, že tomu tak je na základě zákona. Ke Slovensku jsem lakonicky poznamenal, že na Slovensku nic, protože to, co platilo už neplatí a zatím se hraje podle starých pravidel, neboť šikulové po mnoha měsících objevili chybu v zákoně. Skoro jak v té pohádce: „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“. To byla pro pani redaktorku zřejmě novinka. Prý mluvčí MŽP ČR řekla, že kamery zavedeny budou. No to je sice hezké, povídám, ale někdo nejdříve musí položit na stůl svoji představu, to znamená náklady, počet kamer na sběrnu, atd., atd., představu o technické proveditelnosti, tedy to, co jsem zmínil výše. V neposlední řadě jak to bude kontrolovat ČIŽP nebo kdo? Zmínil jsem Pracovní skupiny (PS) a také to, že SVDS očekává, že se k této problematice PS sejdou a budou problém konzultovat na nějaké sofistikovanější úrovni, protože jinak to bude opět jen nabubřelý diktát politického názoru, který je dočasně u moci a v praxi nepoužitelný výtvor neinformovaných odborníků.  

No, zřejmě to vyjde zítra v HN, tedy si počkejme co z toho bude.

Zdraví a pěkný den přeje

Petr Miller

 


<<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  > >>

 

EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat