Vyhledat

 

 

Aktuality

Poznámka Petra Millera


21.5.2019

Návrhy odpadových zákonů vyvolávají emoce.

A není proč se co divit. Čtyřikrát vrácené Legislativní radou vlády a stejně tak odmítané těmi, kterým mají dále ztrpčovat již tak nelehký podnikatelský život, se v nijak dramaticky nezměněné formě znovu vracejí do hry. A že se hraje se o hodně, to dosvědčuje více než 3 100 pozměňovacích návrhů z nichž většina je „zásadních“. A to ještě není znám počet připomínek organizací zásadně dotčených návrhy odpadové legislativy, k jejich smůle stojících "mimo systém", což je takový „náš“ folklor podle hesla náměstkyně Peštové, „Přece se nebudu bavit s každým“.

No jo, někdy se breptne blbost a ona nás pak dlouhá léta provází jako zasloužená odměna za omyl, že jsme se dostali do vrcholné politiky.

Potud snad vše podle zaběhlého rituálu, ale přece jenom bych k honu na ředitele odboru odpadů Manharta, kterého přátelsky nazývám “kolegou“, řekl pár slov.  

Ředitel odboru odpadů je na ministerstvu jistě úctyhodná a nesporně odborná pozice, ale jinak, kromě toho, že je hromosvodem a otloukánkem za neúspěchy jiných, je to subalterní úředník,  řízený jednak odborným náměstkem, což je, pokud tomu tak opravdu je a moc se tomu věřit nechce, náměstkyně Peštová, ale ta není na tom o nic lépe, protože ten, kdo odpovídá za výstup ministerstva, je podle Ústavy ministr a tím je, aspoň zatím, Richard Brabec.

Jestliže jsem uvedl „zatím“, pak je to jen reakce na rozhovor mého bývalého kolegy Pavla Rychetského, ve kterém poznamenal, že v tomto, spíše kancléřském systému vládnutí, ani ministr nebude ten, kdo má takovou pravomoc, že by měl nést plnou odpovědnost za to, co se děje na jeho ministerstvu a pak nezbývá v exekutivě už nikdo jiný, než premiér, který si umanul, že bude řídit stát jako firmu.  

Co vlastně Pavel Rychetský řekl?

"Jako je nejisté postavení státního zástupce, je podle Rychetského nejisté i postavení všech členů kabinetu. „V ústavě je sice psáno, že vláda rozhoduje ve sboru a podobně, ale současně máme systém, kterému říkám polokancléřský. Premiér je absolutní pán vlády. Kdykoliv si usmyslí, může prezidentovi navrhnout odvolání kteréhokoliv ministra. Účast ve vládě je takový nevolnický systém a ministr je absolutně závislý na vůli předsedy vlády, zejména je-li z jeho frakce,“ hodnotí šéf Ústavního soudu s odkazem na odchod minulého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Ten podle zástupců justice nenaznačoval, že hodlá odejít; přesto náhle oznámil, že demise je na jeho přání."

Takže opravdu nezbývá než zvolat:  „Čau lidi, - Ano, bude líp“? (Tedy pokud to bude podle mne!)

Je úsměvné si vůbec představit, že by něco podobného mohlo za naší éry fungovat. A to také byly excesy a takové, které si současná vláda ani neumí představit. Namátkou – na Sociálním výboru jsem obhajoval návrh ministerstva a když ani po půl hodině neodložil jeden slovenský poslanec noviny, jsem ho oslovil, jestli by nemohl noviny odložit a něco říci k návrhu, který jsem presentoval  třeba jen proto, že se to také týká Slovenska.

Odpověď byla velmi rychlá. Odložil sice noviny, ale řekl, „S federálnym ministrom sa nebavím“, a bylo vymalováno. Ale i o tom je demokracie. Jenomže tehdy jsme byli gentlemani a přešel  jsem to s úsměvem. Dnes by to bylo o přestřelce plné vulgarismů.

Ale abychom se vrátili k meritu mé poznámky. Nehledejme vinu u ředitele odboru odpadů, ale tam kde skutečně je. Manhart plní zadání a nic jiného dělat ani nemůže, tedy hledejme vinu tam, kdo to zadání určil.

Kolem návrhů odpadových zákonů se toho ještě mnoho odehraje, mnoho řekne a kdo dnes ví, jak to dopadne. Takže šetřeme s emocemi a nehledejme viníky tam, kde nemohou být.

Petr Miller

Předseda SVDS

 

Inzerce - nabídka

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o., se zabývá výrobou strojů pro zpracování kovového odpadu. V ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka

Hledáme pronájem nemovitosti, případně odkup

Provozovna k nakládání s odpady (sběrna,vrakoviště)v lokalitě Praha, Praha - Západ nebo ...

celý článek


 

Naši kolegové z HOSZ se dali na PET lahve

Firma v Maďarsku hledá dodavatele PET lahví v množství 500 -1 500 tun za měsíc

celý článek


 
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat