Vyhledat

 

 

Aktuality

Coronavirus může spustit i očistný proces


21.3.2020

Možná, že se Evropa změní, doufejme, že ta cena nebude vysoká

Dobrý den, kolegové.

Chtěl bych se pokusit shrnout pro nás stále nejasnou situaci a navrhnout nějaké řešení.

Informace z různých míst státní správy každý den přináší něco nového a mnohdy, tak říkajíc, "čert aby se v tom vyznal". Ano, MPSV vydalo 19. března tuto zprávu,  https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/19_03+TZ+Program+ochrany              +zam%C4%9Bstanosti+Antivirus_v3.pdf/55bab96e-2c40-3868-4ef2-286939fa6d56

která by měla být klíčovým opatřením, aby firmy nemusely sáhnout k propouštění. Jenomže když se do této zprávy začtete, pak kromě toho, že se dozvíte, které politické straně máte být vděční, aby firmy nemusely propouštět a také, abyste jako občané věděli, že se na stát můžete spolehnout, pak to je asi vše, co je ihned použitelné.  A kdo na to nebude mít nervy, provozovnu raději zavře.

A protože vše musí mít administrativní rámec, aby bylo zřejmě, koho se to opatření může týkat, to lze vyčíst z tohoto textu:

.....„poskytován příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd, které budou zaměstnancům náležet z důvodu překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo na straně zaměstnavatele (překážka – uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz), bude-li prokázáno, že překážka v práci vznikla v důsledku nákazy COVID-19“.

Tedy příspěvek může být poskytnut jednak našim zaměstnancům, z důvodu překážky na jejich straně a jednak provozovatelům výkupen, pokud musela být provozovna uzavřena z důvodu nařízení vlády, v důsledku nákazy COVID-19. Trochu krkolomně sděleno, ale hned další odstavec tu nejasnost dále prohlubuje: „Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, viz tento odkaz, který to nijak neulehčuje

https://www.uradprace.cz/documents/37855/1502673/UP-letak-FB+%281%29.jpg/c2c6c837-fa44-e249-21d4-e931646b2839?t=1584306584671

výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci“.

Co to znamená v praxi.

U jednotlivých zaměstnanců, kteří budou mít v ruce positivní výsledek odběru na coronavirus, a nebudou hospitalizováni a bude jim nařízena karanténa v bytě, tak tam je to jasné a všechny administrativní úkony s tím spojené si musí vyřídit sami.

Ovšem u provozoven výkupu je to jiné.

Především musí být prokázáno, že provozovna byla uzavřena na základě nařízení, ale to ještě není vše, protože provozovna má všechny zaměstnance zdravé, ale i tak musí být uzavřena, tedy co se zaměstnanci? A tady nastupuje ta obezlička  a to, že „Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci“.

A tady nastane problém. I když bude nařízeno uzavřít výkupny, a to se dosud nestalo nějakým srozumitelným a striktním opatřením (a v tomto bodě nesouhlasím s názorem kolegyně Hofmanové, že ze sdělení tiskové mluvčí MPO, Švehlové, to vyplývá, protože já si myslím, že naopak z jejího vyjádření vyplývá, že pani Švehlová nedocenila problém v celé šíři), pak zdraví zaměstnanci mohou v uzavřené provozovně dále pracovat, to znamená třídit, dělit připravovat nakládky apod., tedy to samé jako v továrnách, které výrobu nezastavily a také zřejmě, protože to z info MPSV vyplývá, bude muset provozovatel u každého zaměstnance prokázat, že v tomto konkrétním případě nárok vznikl. Kde na to provozovatel vezme, to zatím nikdo neřeší, nebo řeší, ale si stejně jako u roušek. Že nejsou, dobrá, ale kdo je šikovný, tak si ji spíchne sám.

Už vidím jak „úřední šiml“ řehtá.

Z mé zkušenosti vím, že vždy jsou taková opatření vyhlašovaná  s velkým troubením, ale vždy je to po podrobné analýze jaký to může mít dopad. Mám s tím své osobní zkušenosti. Na základě analýz se také stanovuje objem vynaložitelných finančních prostředků a ty jsou striktně dodržovány. Nakonec jak režim „A“, tak režim „B“ vždy počítá s nějakou účastí zaměstnavatele, tedy vždy se počítá s tím, že celý náklad nebude ležet na státu. Ale ono to je ještě jinak, stát nemá žádné peníze, ty musí nejdříve od někoho dostat a pak se může snažit je efektivně přerozdělit. tedy účast zaměstnvatele bude ještě větší. To ostatní, co MPSV navrhuje,  jsou jen technikalie.

Někteří členové SVDS jsou OSVČ, tedy zde je další návrh řešení https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/20_03+TZ_OSV%C4%8C.pdf/3823197b-9e67-6e44-0199-a1917bb44bea

Ovšem tady jde zatím jen o návrh, stejně jako i u dalšího návrhu, který může značně zkomplikovat život provozovatele výkupny, https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/19_03+TZ+o%C5%A1et%C5%99ovn%C3%A9  +AKTU%C3%81LN%C4%9A.pdf/aab4c8c3-8e88-ca8a-708f-1a1436e92944

U obou posledních návrhů jde o návrhy, které musí v režimu legislativní nouze schválit příští týden sněmovna. Tedy opět, tak jak už jsme zvyklí, setrvejme v nejistotě a čekejme na Godota.

O stávající situaci komunikuji se slovenskými kolegy z ANSDS, a níže přikládám obsah přílohy mailu od předsedkyně ANSDS, který je jakoby výčtem i našich problémů a nejasností a neschopnosti vlády uchopit ten problém srozumitelně, ale na druhou stanu také chápu, že vláda není tým odborníků, spíše podnikatelů a jen shodou okolností také rádoby politiků, kteří na čas mají svěřenou moc.

Ale abychom se nedostali na jejich úroveň, navrhuji tento postup.

Prosím o vaše stanoviska k tomu, co dnes zažíváte, návrhy, tedy konkrétní věty rozvité, kterými chcete upozornit, že ne všechna opatření, dnes vyhlašovaná jak na běžícím pásu, mohou problémy související s vašim podnikání vyřešit a proč ne. Že my nejsme automobilkami, které mají rezervy, protože my je nemáme zejména proto, že jsme je neměli z čeho vytvořit, jakákoli omezení výkupu jsou pro nás v této chvíli zničující a pokud máme udržet zaměstnanost, jsou stávající opatření nedostatečná. Že je nejvyšší čas, aby už konečně MŽP pochopilo, že nesmysly, které se snaží protlačit do návrhů nových odpadových zákonů, jsou spíše překážkou úspěšné realizace surovinové strategie státu a dětinským trváním na vlastní důležitosti. Že odvolávání se na "Green Deal" a nesmysl zvaný "CE" je v této době nanejvýš dobré pro zbytečné komise a aparáty z naších peněz dobře si žijící a naprosto zbytečné  armády úředníků EU, která do životního prostředí vnáší jen zmatek a hlouposti, za které budeme draze platit. Domnívám se, že se přes víkend podaří dát dohromady „dopis – apel – oslovení“ konkrétních míst s cílem sdělit jim naše starosti a problémy, jejichž řešení je nad naše možnosti.

Neměla by to být uplakaná suplika, ale jasně a srozumitelně zveřejněné prohlášení nemalého počtu lidí, kteří jsou součástí především výrobního odvětví a jedním článkem komoditního řetězce, nezbytného pro výrobu celého odvětví.

Pokud si to odsouhlasíme, MŮŽEME DOPIS ROZESÍLAT OD PONDĚLÍ.

 

Teď mimo mísu. Jak jsem již psal před měsícem, na základě info z Bloombergu, od 23.2.2020, Čína plně rozjela výrobu hutního průmyslu a nejen hutního. To, o čem si dnes píšeme, se může zanedlouho stát jen úsměvnou episodou éry, kdy si někteří mysleli, že nad EU, která se cítila být povinována radit celému zbývajícímu Světu, není. Postrádá teď někdo ten více než královsky placený aparát EU?????

Zde   naleznete text sdělení kolegů z ANSDS

Přeji všem dobré nervy a jak jsme si už zvykli, řešení asi bude na každém z nás.

Petr Miller

předseda SVDS

 

Inzerce - nabídka

CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.

Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...

celý článek


 

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o., se zabývá výrobou strojů pro zpracování kovového odpadu. V ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat