Vyhledat

 

 

Aktuality

Jánošík naruby.


15.5.2013

Ministr Žiga na cestě k znárodnění

Dnes se stala sledovanou informací zpráva o záměru slovenského ministra Žiga znárodnit kovový odpad. Čtěte zde.

Zatím se jedná, i když tomu tak ve skutečnosti není, o legislativní záměr jednoho ministra, a jak to známe z našich poslaneckých a senátních lavic, vždy je provázen mediální masáží, emocemi a silnými slovy, která jsou tu proto, aby zastřela, čí zájem za tím je.

Že to nejsou omílané poklopy kanálů, tak o tom snad nikdo nepochybuje.

Na Slovensku, stejně jako u nás, jsou lidé, kteří se dovedou na problém podívat jinýma očima, než poslanci, senátoři či, nedej Bože, ministři, kterým jsme my, na chvíli propůjčili funkci a moc. Poslechněme si názory druhé strany a tolerujme, že někdo si servítky nebere.

Čtenář serveru debata.pravda.sk pod článkem uvedl:

Ten Žiga vyzeral medzi tými satrapami najintelgentnejšie . Nuž čo . mýlil som sa .

Další přidává:

Pekná hlúposť -zákaz výkupu kovov fyz.osobám, napr.Rómovia to majú ako"živnosť"-priebežne to robia, nie sú takí hlúpi ako je o nich mienka -stanú sa právnickými osobami(OZ) a je vymaľované, nárazových to dobehne i tých, čo to zavedú

Jiný upřesňuje:

To mohol vymyslieť len blb. Chcem vidieť toho kto to pôjde odovzdať do zberneho dvora kovošrot. Ved zabudol že blízko hraníc su tiež zberne, kde platia viac ako naše, vid rakúske. Chudáci romovia a chodobný občania ktorý nemajú z čoho žiť, žiju len zo zberu druhotného odpadu. Som zvedavý či podnikateľ ktorý má ekologicky spracovať kovošrot ho odovzdá obci. Zaplaču aj železiarne ked budú mať nedostatok kovošrotu. Len tak dalej Smer, Váš pád sa blíži. Prekonali sme Mečiara, prekonáme aj Fica.

Projevilo se i sociální cítění:

„Ľudí to pobúrilo. Pre bezdomovcov je to jediné živobytie. Aj pre dôchodcov. Keď si tu zarobia 2 až 3 eurá, idú si kúpiť chlieb, mlieko, kura a nejdú to prepiť, ako si väčšina myslí.“ Šrotoviská sú podľa neho barometrom kúpyschopnosti obyvateľstva. Odkedy je kríza, ľudia prinesú všetko, len aby niečo zarobili. „Každý deň sem chodí jedna babička, má 86 rokov. Vždy donesie plechovky od hrachu, ovocia, fazule a dostane 50 centov,“ opisoval šrotár, ktorý sa tomuto biznisu venuje už tri desaťročia.

Další srovnává:

Tak takáto blbosť nenapadla za 44 rokov ani komunistov ! ...

Další reaguje na ojedinělý souhlasný názor takto:

Neviem odkiaľ čerpáš svoje postrehy súdruh, ale ak ja pri upratovaní (likvidovaní starých vecí) doma nájdem nejaké železo či farebné kovy a rozhodnem sa ich odniesť do výkupne, najprv si odo mňa vypýtajú občiansky preukaz a potom ten odovzdávaný (vykupovaný) odpad vyfotografujú digitálnym fotoaparátom. Všetko je tak zdokumentované (čo a kto to priniesol), osobne som videl fízlov keď niečo preverovali a pracovníčka výkupne im z PC vytlačila zoznamy s adresami, fotografie a z archívu vytiahla podpísané príjemky.
Ja len toľko k tomu, že keď si navyknutý kradnúť ty a kovošroťák neznamená to, že kradne celé Slovensko a ak takúto somarinu schvália určite sa nebudem obťažovať na vlastné náklady zabezpečovať podnikanie fimám spriazneným s osobou súdruha Žigu.

Ekonom poznamenal:

Že by samosprávy dokázaly vyřešit problém nikdo nevěří. Mají své vážné finanční problémy a těžko najdou peníze na nutné vybavení. Třeba jen shröder stojí cca 664 tisíc EUR.

Když jsem „ty jiné“ argumenty pročítal, téměř vždy byl dominantní sociální akcent, teprve potom následuje zpochybnění tzvrzení, že 80% vykoupeného kovového odpadu pochází z krádeží. Aniž bych chtěl, jak jsem mohl před více než dvaceti lety, do „slovenských záležitostí zasahovat, musím říci, že u nás v kovárně bychom k těm 80% řekli, že „To by blbej neřek, kdyby mu hubu roztrh“. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že SMO ČR, k prosazení svých zájmů, může s podobnými čísly argumentovat.

No a jak to bude u nás?

Nový nebo velký, spíše bych řekl "Archivní zákon" o odpadech  nás zřejmě tento rok nečeká a na vině nejsou výkupny druhotných surovin. Bohužel, zdá se, že nesplní naše očekávání, kterým je vyčlenění druhotných surovin z gesce MŽP a jejich převedení do gsce MPO. Doufejme, že se aspoň dočkáme skutečné implementace 333 a konečně závazného výkladu. Jan Werich by nepochybně dodal "To by bylo báječný, kdyby todle bylo možný", jenomže zájmů v oblasti odpadů a druhotných surovin je tolik, že jen Pán Bůh ví jak to dopadne a jak horký bude podzim.

Tak aspoň pěkné léto a pevné nervy

Petr Miller

 

Inzerce - nabídka

CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.

Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...

celý článek


 

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o., se zabývá výrobou strojů pro zpracování kovového odpadu. V ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat