Vyhledat

 

 

Aktuality

Co se to tak slavilo 18. března?


22.3.2018

Přece Globální den recyklace.

O účasti zástupců SVDS na Výroční konferenci a Valné hromadě EuRIC, největší recyklační organizace v Evropě, jsem již na našich www psal. Mimo jiné jsem zmínil, že na závěr konference, pan Arnaud BRUNET, generální ředitel Úřadu pro mezinárodní recyklaci (BIR), představil Globální den recyklace.

Nejedná se o novou aktivitu, jak některá media uvádí. Myšlenku oslavit recyklaci Globálním dnem, poprvé vyslovil Randžít Baxi při jeho uvedení do funkce prezidenta BIR při Světové úmluvě o recyklaci BIR v Dubaji v roce 2015.

Uplynula doba příprav a tento rok, světová organizace recyklace BIR oznámila, že se bude konat dne 18. března 2018 první Globální den recyklace a po té 18. 3. každý další rok.  

Účelem této iniciativy Úřadu pro mezinárodní recyklaci (BIR) je, poukázat na důležitost recyklace a sjednotit přístup světa k podpoře recyklace a demonstrovat její přínosy pro průmysl.

BIR nezavedl Globální den recyklace v březnu náhodou.

V roce 2018 se koná 70. výročí založení BIR (byl založen 18. března 1948), což je ideální mezník, aby byl stanoven den, který uznává životně důležitou úlohu recyklace s cílem chránit planetu a ukázat cestu, jak toho lze dosáhnout:

  • Sjednocením světového přístupu k recyklaci, od světových lídrů až po podniky, komunity a jednotlivce.
  • Povzbuzením světa, aby více přemýšlel o zdroji, kterým není radno plýtvat, a zejména oslavit sedmý zdroj naší planety.

Existuje šest primárních přírodních zdrojů: voda, vzduch, uhlí, ropa, zemní plyn, nerostné suroviny. 

Sedmým zdrojem je každý zdroj, který je recyklovatelný.

Zdálo by se, že je to srozumitelné, nakonec všemi dokola omílaná „kruhová ekonomika“, která je jen oprášeným přístupem našich dědů k šetření surovinami, není o ničem jiném, než o recyklaci. Ale zdá se, že jde spíše jen o hesla, jako „surovinová politika státu“, „odpady - zdroj surovin“, limity a atd., nebo naivní soutěže, spíše pro školy, typu “Výrobek z recyklovaného materiálu“.

 A tak jsem s netrpělivostí očekával 18. březen, jak na tuto iniciativu zareagují naše ministerstva, pro které je skloňování „circular economy“ denním chlebem, tedy MPO a MŽP.  

Třeba něčím výjimečným a motivačním na podporu recyklačních firem, příkladů je ve světě jistě dost. A stačí málo, jen se porozhlédnout.

No, nestalo se tak.

Chtělo by se napsat, „očekávaná reakce, žádná“, ale nebyla by to pravda.

Úředníci mlčí, vrchnost zřejmě pokyn nedala a dnes je doba nejistá a navíc je zřejmé, že oblíbená hra, která provází změnu každé vládní garnitury, „škatulata hejbejte se,“ je nesmrtelný fenomén a opatrnosti nikdy nezbývá.

Ale přece jenom, když už ne media, tak aspoň zmíněná ministerstva na svých stránkách mohla třeba jen opatrně něco utrousit.

Nakonec,Globální den recyklace je i jejich dnem, ale třeba to ještě neví.

 Petr Miller                                                                                                                                     Předseda SVDS                                                                                                        

 

Inzerce - nabídka

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o., se zabývá výrobou strojů pro zpracování kovového odpadu. V ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka

Hledáme pronájem nemovitosti, případně odkup

Provozovna k nakládání s odpady (sběrna,vrakoviště)v lokalitě Praha, Praha - Západ nebo ...

celý článek


 

Naši kolegové z HOSZ se dali na PET lahve

Firma v Maďarsku hledá dodavatele PET lahví v množství 500 -1 500 tun za měsíc

celý článek


 
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat