Vyhledat

 

Aktuality

Causa "kovy" opět nabírá na obrátek 


21.10.2014

Kdosi mně dnes poslal text jakéhosi "Anstona"

Nedá mi to, abych se o něj nepodělil s dalšími, kdo mají čas a trpělivost číst.

Kauza zákazu výkupů kovů

Kde končí a začíná velká politika? Do háje s velkou politikou, jde o život lidí. Například o to, že je tu problém s výkupem kovů. Zdánlivě malicherná věc, ale malichernost končí, pokud někdo ukradne kabely od zabezpečovacího zařízení na trati a jde pak o hubu.

To jsou problémy a to jsou kauzy, o které má jít ve volbách a občané se mají vyjadřovat. Svaz měst a obcí je pro to, aby obce bezplatně odebíraly kovové předměty od občanů a aby sběrny tedy nevykupovaly kovy od jednotlivců. Jsou na to i jiné názory. Přímo učebnicový příklad, jak by se mělo jednat o tématech obecného zájmu.

Problém je tak široký, že ho asi žádný jednotlivec nedokáže pojmout v celistvosti. Senát navrhuje aby sběrny kovy vykupovaly jen od živnostníků a firem a platby byly bezhotovostní. Tedy: ne že ukradneš kanalizační mříž, prodáš ji, koupíš si krabčák a ožereš se. Svaz obcí proti senátnímu řešení není. Má i další návrhy na řešení problémů. No a vida, je tu subjekt obecné diskuse. Chtělo by se říci, že je to příspěvek k demokracii v praxi.

Aston

Z článku je zřejmé, že psavec Anston má o problému jakési povědomí, možná podložené včerejší informací v mediích o petici SMO ČR, kterou předal její předseda a končící primátor města Kladna Jiránek vládě, potažmo premierovi Sobotkovi.

"Bylo by to báječný, kdyby todle bylo možný", jak by řekl Jan Werich, jenomže zatím je otázkou, o co vlastně vůbec jde? Pokud někdo hádá, že na prvním místě jsou peníze, pak má "bingo"., a to se pak každá diskuse stává obtížnou.

Řešení by se nepochybně, kdyby se opravdu chtělo, určitě našlo.To by se ale nesmělo SMO stylizovat do role arogantního "moci pána",  setrvávat na svých dogmatech, šířit poplašné zprávy a bludy a konečně se začít opírat o opravdovou analýzu celého problému. Proč to dosud neudělali je záhadou, protože proto dokonce zřídili IURMO (čti Institut pro udržitelný rozvoj měst a obcí) kde v popisu činnosti mimo jiné nalezneme, že:

Institut v souladu se svým účelem poskytuje zejména tyto obecně prospěšné služby:

  • zpracování odborných analýz, posudků, studií a jiných materiálů z oblasti veřejné správy,

Zatím se tak neděje a tak jediné, co se s opakující pravidelností šíři ze SMO do "světa" jsou matoucí informace o počtu "černých výkupen, které vykupují i v noci a kterých je 1 600, které jsou sice spočítáné, ale zřejmě je nikdo neviděl, protože jinak by už byly dávno zavřené a jejich provozovatelé potrestáni. A tak, kromě s velkou pompou a nákladem vydáného a v mediích presentovaného Katalogu, který je jen cárem popsaného papíru, protože pro nikoho není závazný, se jen mluví a jinak nic. Nezbývá, než si myslet, že je to opět jedna z účelových dezinformací s cílem zastřít skutečný zájem.
Pak je ovšem těžké považovat SMO za subjekt vhodný k diskusi a jeho návrhy příspěvkem k demokracii v praxi.

Petr Miller                                                                                                                                výkonný tajemník SVDS

 



Předseda SMO ČR navštívil vládu 


20.10.2014

Dan Jiránek dnes předal vládě petici, která žádá zpřísnění výkupu

Podle Jiránka obcím nevyhovuje řešení, kterým  chce omezit výkup kovů.

Je to stále stejná nota, jen v jiném aranžmá. Nově obcím vadí povinné kontejnery na kov na jejich území, do kterých občané mohou ukládat kovový odpad, když současně se jim nabízí výhodnější řešení a to, že mohou svůj majetek prodat. Že využití kontejnerů bude mizivé, o tom nelze pochybovat a proto obce požadují zpřísnění výkupu, jinými slovy úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob což nelze nazvat jinak než znárodněním soukromého vlastnictví občanů ve prospěch obcí, protože jinou možnost občan mít nebude.

Po setkání s vedením Svazu měst a obcí premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že se zástupcem SMO ČR o úpravách předpisů, které se týkají výkupu kovů jednal.

Ministr Brabec zmínil že od nového roku by měla platit vyhláška, která bude umožňovat výkup vyjmenovaných kovů pouze formou bezhotovostních plateb, což je, podle jeho názoru opatření, od kterého lze očekávat omezení kriminality v této oblasti,

Ovšem ministr ve Sněmovně také řekl toto: "Nikde v Evropě není zakázán výkup za hotové. Jdeme s minometem na kočku.“ Proto zřejmě uvedl, že se to bude týkat je některých kovů, tedy těch vyjmenovaných.

Bohužel, i zde zaněla z úst premiera obava, "jestli neselhává regulace a nepodporujeme kvazipodnikatelské aktivity, které se pohybují na hranici mezi legálním podnikáním a zločinem nebo organizovaným zločinem", To samozřejmě umožní některým dalším, kteří mají omezení, přesněji úplný zákaz výkupu za životní krédo, smysl těchto slov dále rozvíjet.

Je zajímavé, jak tuto obavu interpretují různá media.

Zatím co iDnes uvedlo

"Předseda vlády přitakal, že Česká republika je „velmocí“ z hlediska počtu heren, zastaváren a výkupen sběrných kovů".

Novinky.cz dramatickým nadpisem interpretovali jeho slova takto:

"Česko je velmocí výkupen sběrných kovů, tvrdí Sobotka, a chce zesílit regulaci"

SMO ve vádě nebo u premiera není akcí první a jistě nebude poslední. Opakuje se s železnou pravidelností (viz Zástupci SMO u Nečase a pod.). 

Pokud SMO předala petici, nevidím důvod, proč také SVDS  by nemohlo zorganizovat petici a pak ji předat premierovi. Petici, pod kterou by se podepsali občané, kteří si nepřejí znárodnění svého majetku a nepřejí si, aby jim úředníci diktovali jak mají se svým majetkem, kterého se chtějí zbavit a který neohrožuje životní prostředí, nakládat,

Že by to byla legitimní akce, tak o tom nelze pochybovat.

 



Zápis z 49. jednání výboru SVDS 


16.10.2014

Tentokrát z rozšířeného (16 účastníků)jednání SVDS, které se konalo v Praze za účasti zástupců z celé ČR.

Protože se jedná o významnýn dokument, Zápis je přístupný pouze pro členy SVDS v neveřejné částí stránek www.svds.cz v modulu na který jsou členové SVDS upozornění mailem.



ELEKTROODPADY - causa na pokračování 


8.10.2014

Nekonečný příběh narůstá do obludných rozměrů a stále to mnohým odpovědným nedochází

Začalo to v roce 2005 opravdu nevině? Stát jako Ježížek - nadělil soukromým firmám monopol.

A protože se blíží Ježíškovo období, zdá se, že další dárky na sebe nenechají dlouho čekat. A kdo že se tak snaží? Ministerstvo životního prostředí jen mluví a mluví a hlavně mlží. Ale naděje svitla, vládu na MŽP převzali ti, kteří to "Prostě zařídí"!

Tak doufejme

Čtěte zdehttp://www.nfpk.cz/cz/kauza-elektroodpady

 



49. Jednání rozšířeného výboru SVDS 


7.10.2014

Dnes, 7. 10. 2014 se uskutečnilo důležité jednání rozšířeného výboru SVDS

 

Rozšířený výbor přijal rozhodnutí o nové stregii SVDS a rozhodl, že 10. shromáždění SVDS svolává na den 25.listopadu od 10.00 hod do 17.00 hod do Prahy. Bližší informace naleznete v zápisu z dnešního jednání, který bude umístěn v neveřejné části v modulu "Z jednání výboru" koncem  týdne.

Petr Miller                                                                                                                                             výkonný tajemník SVDS



Kam kráčíš, Odpadové fórum? 


29.9.2014

Na stránkách odborného periodika neuvěřitelný dopis "čtenáře"

Dopis čtenáře, nebo něco co bylo sepsáno "na objednávku"? Běžné metody PR. Nicméně, když  takovým blábolům dá prostor odborné periodikum, byť s křížkem po fůnuse, dokonce ve výrazné  grafické úpravě, je třeba si položit nejen otázku "Proč", ale také  "Cui bono"?

Co "Odpadové fórum" (dále jen OF) sdělilo svým čtenářům?

Čtěte zde

K článku se vyjádřili dva členové redakční rady OF.

Čtěte zde a zde

Doposud jsme na podobné literární a verbální výplody reagovali s tolerancí, ale i naše zdvořilost a slušnost má své meze. Poprve to pocítil primátor Kladna a předseda SMO ČR, Dan Jiránek v duelu na Radiožurnálu s Petrem Millerem. A budeme takto reagovat už na každý nepodložený atak, na každou urážku.

SVDS odpovědělo redakci OF takto: Čtěte zde

Zdálo by se, že vše je jednoduché, redakce zveřejní odpověď a ten, kdo za tím stojí, si ji přečte a život jde dál. Ouha, není tomu tak.

Redakce ústy pana Mohrmanna (nyní šéfredaktor, jak vtipně poznamenala jejich kolegyně, "Kluci si vyměnili místa") sdělila, že odpověď zveřejní jen pokud jí to nařídí soud. No vida.

Čtěte zde

Co říci na závěr? Bereme na vědomí a již jsme zadali naší právní kanceláři.

Myslím, že už toho bylo řečeno dost, takže čtenáří, přemýšlej.



Návrh novelizace 


25.9.2014

MŽP navrhuje novelizovat vyhlášku 383/2001 Sb.

Jak někteří, nepochybně "zlí jazykové" uvádí, je to "kuchhandl" za odhlasování verze Sněmovny, tisk č. 153/5. To sice nevíme, ale nepochybně by bylo čistší celý tisk č. 153/5 smést ze stolu a začít znovu.

Přesto, že se návrh novelizace výše zmíněné vyhlášky významně dotýká podnikání našich členů, zřejmě s ohledem na to, že jsme stále stavěni do role lumpů a spolupachatelů krádeží, MŽP nás chtělo ohleduplně ušetřit a tak nás o stanovisko nejen nepožádalo, ale ani se nám o svém záměru nezmínilo.

To je jistě ohleduplné, nicméně ač nevyzváni, považovali jsme za nutné se k návrhu vyjádřit.

Průvodní dopis a Stanovisko jsme v termínu odeslali podle doporučení pana ministra.

 

Průvodní dopis čtěte zde

Stanovisko čtěte zde



Dva dny poté 


25.9.2014

K hodnocení se má přistupovat s uřčitý odstupem, kdy emoce vychladnou, pocit prohry nebo vítězství dostanou jasnější kontury a začne převládat racionální uvažování.

Pro ty, kdo jste nesledovali přenos ze Sněmovny dne 23.9.2014, po 19 hodině z projednávání tisku 153/5, přikládám stenozáznam vystoupení poslanců

3. Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 153/4/- vrácený Senátem

Senátor Petr Vícha
Senátor Jaroslav Zeman
Poslanec Tomio Okamura
Poslanec Zbyněk Stanjura
Poslanec Bronislav Schwarz
Poslanec Michal Kučera
Poslanec Jan Birke
Poslanec Jaroslav Holík
Poslanec Ivan Pilný
Poslanec Zbyněk Stanjura
Poslanec Jan Birke
Předseda PSP Jan Hamáček
Poslanec Miroslav Opálka
Ministr kultury ČR Daniel Herman
Poslanec Petr Bendl
Poslanec František Laudát
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec
Poslanec Ladislav Šincl
Poslanec Daniel Korte
Poslanec Jan Zahradník
Poslankyně Marie Pěnčíková
Poslanec Michal Kučera
Poslanec Josef Hájek
Poslanec Martin Kolovratník
Poslanec Miroslav Kalousek
Poslanec Jiří Zlatuška
Poslanec Ivan Gabal
Poslanec Miroslav Kalousek
Senátor Petr Vícha
Poslanec Miroslav Kalousek
Místopředseda PSP Vojtěch Filip

Některá vystoupení jsou poznamenaná neobjektivním viděním problematiky, která se už po léta překládá tu v tom, tu v onom zájmu, zdá se však, že začíná převládat racionální vidění a tady bych upozornil zejména na vystoupení poslance Daniela Korteho - slušné, věcné, kompetentní.

Nepochybně je důležité také vědět jak kdo hlasoval

Hlasování č. 116 - jmenovité hlasování o návrhu Senátu -  naleznete zde

návrh nebyl přijat

Hlasování č. 117 - jmenovité hlasování o návrhu Sněmovny naleznete zde

návrh byl přijat

Výsledek ukazuje, že některé politické subjekty se snažily zákon shodit, nakonec proč, to se lze dočíst z jednotlivých vystoupení.

Pro SVDS se mně jeví i tato varianta příznivě, protože neobsahuje žádnou restrikci a dává možnost k dalšímu jednání.  samozřejmě, že lze očekávat, že naši "přátelé" se jen tak lehce nevzdají a uždnes lze na internetových mediích nálezt kritické články, které samozřejmě budou esdkalovat. Viz zde (poslanec-starosta Birke ČSSD) a nebo zde.   Na tento článek jsem reagoval v diskusi.

Lze říci, že mediálně je causa "Odpady" mimo střed zájmu, který je spíše na straně "Lesních školek".

Nicméně objevují se další články, třeba tento z Práva, který je zatím jen ve fázi nápadu:

Výkupy kovů od ledna jen bezhotovostně

Ministerstvo životního prostředí přišlo s nápadem, jak rychle a lépe zatnout tipec drobným i větším zlodějíčkům, kteří si udělali výnosnou živnost z prodeje i výkupu kradených kovů.

Naďa Adamičková, Marie Königová

K tomuto záměru podá SVDS dnes MŽP stanovisko, které v "Aktualitách" zveřejníme.

 



Nekonečný příběh na pokračování 


24.9.2014

Z webu MŽP

Dnes, 24.9.2014, bylo zveřejněno stanovisko k projednanému a zamítnutému pozměňovacího návrhu Senátu  na novelizaci odpadového zákona

Čtěte zde

Z textu vyjímáme

Poslanci včera mimo jiné přijali změnu zákona předloženou senátory, která výrazně zvýší kompetence krajských úřadů v daleko vyšší míře kontrolovat fungování sběren a tvrdě postihovat jakékoliv porušení zákona. Krajské úřady budou mít možnost okamžitě odebrat  licenci  sběrnám, u kterých zjistí jakékoliv protizákonné jednání. Zároveň je třeba posílit kompetence dalších kontrolních orgánů, jako je např. Česká inspekce životního prostředí v resortu MŽP. Jsem připraven posílit fungování ČIŽP personálně i finančně s cílem zvýšit intenzitu kontroly sběren po celé České republice,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

A já jsem si myslel, že nemáme licencované podnikání, viz §14

(1) Zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů lze provozovat pouze na základě rozhodnutí krajského úřadu, kterým je udělen souhlas k provozování tohoto zařízení a s jeho provozním řádem (dále jen "souhlas k provozování zařízení").

Stanovisko však obsahuje důležitější informaci:

Ministerstvo životního prostředí proto připravilo novelu vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady, která nejpozději od 1. 1. 2015 zakáže výkup kovů od fyzických osob takzvaně za hotové. Vyhláška je do pátku v meziresortním připomínkovém řízení a po zapracování připomínek ji čeká projednání v Legislativní radě vlády.

 

Připravovaný text vyhlášky jsme zveřejnili v "Aktualitách" již 7. 9. 2014.

Ministerstvo se samozřejmě nemusí o všem s SVDS radit, ale když už jsou ty Pracovní skupiny, tak přece jenom si můžeme oprávněně myslet, že bychom o tom měli také vědět informací z MŽP a ne se to dovídat z jiných zdrojů, "obeznámených se situací"..............

I když nás o to nikdo nežádá, své stanovisko k návrhu sdělíme včas.



Zvítězil rozum 


23.9.2014

Ovšem trochu se mu muselo pomoci

Dnes se toho nahromadilo více. V 21,45 hod SVDS obhajovalo svůj postoj v diskusi s primátorem Kladna, Danem Jiránkem, předsedou SMO ČR a k tomu poznámku: "Zdá se, že tyto diskuse už postrádají smysl, protože SM ČR není zřejmě připraveno přijmout diskusi o racionálním řešení a je to jako  s tím "kafemlejnkem". Měli bychom zvážit, jestli se takových debat máme účastnit".

Do rozhlasu jsem odjížděl ve chvíli, kdy senátor Vícha, svou obehranou písničkou, připravoval opatrně půdu pro své pozměňovací návrhy. V Radiožurnálu se muselo opustit od původní myšlenky, komentáře k výsledku projednání tisku č. 153/5, protože projednávání stále probíhalo, ale i když jsem se vrátil až ve 22,40, ještě jsem stačil zaznamenat hlasování k návrhu novely zákona o odpadech. Jak jsem psal ráno v mailu, poslanci, kromě rozpravy, měli pouze 3 možnosti, tím, že zamítli senátní návrh a přiklonili se 101 většinou ke svému původnímu návrhu, který poslali do Senátu, zákon o odpadech byl upraven jejich hlasováním takto:

Čtěte zde

Část, která je nová a týká se podnikání v segmentu výkupu  a zpracování druhotných surovin, je vyznačena silně červeně a upravuje naše podnikání způsobem, po kterém již dlouho voláme. Je samozřejmé, že teď bude našim úkolem, aby každé porušení povinností ve výkupu od fyzických osob nebylo důvodem k odebrání možnosti ve výkupu a zpracování druhotných surovin podnikat.

Očekáváme, že upřesnění bude provedeno prováděcí vyhláškou.

 

 



Konečně na to přišli 


23.9.2014

Konec kutilství poslanců

Sice to trvalo, ale je to tady.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Koalice-prastila-do-stolu-Konec-poslaneckeho-kutilstvi-zakony-se-budou-psat-ve-vlade-336160

Je zřejmé, že vládě konečně došlo, že iniciativy poslanců mají své meze a jestliže poslanec vládní koalice podává návrhy, které přidělávají koaliční vládě vrásky, tak to asi není to pravé.

Já si nedovedu představit, že když jsme připravovali zákon, že nám ho v předstihu poslanci naservírovali podle jejich přesvědčení a hlavně znalostí. To se mi, bohudík, nikdy nestalo.

A co je rozhodující je to, že Sněmovna je ve skutečnosti anonymní těleso a to i přesto, že můžeme dohledat jak kdo v závěru legislativní pouti hlasoval, ale odpovědnost nakonec vždy ponese vláda jako celek a tam už je lhostejné, jak kdo ve vládě hlasoval a o Senátu nebo Sněmovně ani nemluvě.

Shrnuto: kecat ano, ale pokud se mají řešit pozměńovacími návrhy lokální zájmy, navíc na hraně zákona a bez podrobných analýz, pak je „odcamcaď až pocamcaď“ zcela na místě.

 

Takže přeji klidný zbytek dne a pevné nervy, dnes večer to dopadne dobře.

 

Petr Miller



Jak se kradou suroviny 


8.9.2014

Aneb znárodnění s požehnáním

 

JAK SE KRADOU SUROVINY - náš názor na momentální dění a přístup zákonodárců

 

 JAK SE KRADOU SUROVINY? NE V KILOGRAMECH, ALE V TISÍCÍCH TUNÁCH? KOMU?

 VŠEM OBČANŮM VLASTNÍKŮM!!!

 V režii zájmových skupin motivujících některé činitele napříč politickým spektrem za systematicky a promyšleně řízené kampaně, prostřednictvím senzace chtivých médií, kampaně ovlivňující veřejné mínění negativními zprávami o krádežích kovů se připravuje pokus o KRÁDEŽ VE VELKÉM ZA BÍLÉHO DNE, která si svými důsledky a dopady nezadá s kauzou Fotovoltaika, Mostecká uhelná a jinými podobnými kauzami. Tato krádež by měla být nakonec posvěcena zákonodárci a vládou.  Současný návrh zákona s aktualizovaným zákazem výkupu od občanů pochází z dílny Senátu.

 

 STÁT SI CHCE PŘIVLASTŇOVAT CO MU NEPATŘÍ !

 Neustále se bagatelizuje množství surovin, které může mít občan ve vlastnictví. Argumentuje se tím, že u občana jde o bezvýznamné drobnosti.  Vyměněný dílek plotu jednou za dvacet let, plechovky od konzerv, starý kastrol a podobné drobnosti, které většina lidí bydlících v paneláku, případně vlastnící malou chatičku má. Chápu, těmto lidem zřejmě o moc nepůjde, pokud jim nedojde, že je takový zákon okrádá o kus svobody. Jsme záměrně krmeni z celkové kriminality vyšťourávanými krádežemi kovů - takzvanými magnety, aby bylo čím zakrýt velkou krádež rovnající se bez ohledu na formulace, výklady a zpochybňování ve výsledku ZNÁRODNĚNÍ.

 

 Je zde ale také mnoho občanů vlastnících rodinné domy, usedlosti, polnosti, dílny a další nemovitosti, ve kterých realizují různé činnosti, koníčky a jsou k nim patřičně vybaveni. Vlastní strojní zařízení, které si pořizují za nemalé peníze. Soustruhy, frézy, hoblovky a jiné dílenské zařízení pro svou potřebu, zemědělské stroje, nářadí, řezačky, sekačky, mlátičky, krouhače, lisy, tanky na víno, filtrační zařízení, maringotky, vleky, vozíky, kolečka, traktory, hutní materiál, různé nástroje, nářadí, přípravky, voliéry, klece, lodě, hausbóty, sušáky na prádlo a mnoho jiných věcí. Také provádí rekonstrukce, při kterých se dá zhodnotit využitelný železný šrot v podobě různých konstrukčních hutních výrobků, kabelů z elektroinstalací, potrubí, domácích a dvorních vpustí, oplocení, cisteren a jiných. Zbytky nových a starých hutních materiálů po stavbách, rekonstrukcích, kutilství, vrácených do sběrny za peníze,  které vám jinde nikdo nikde nedá (může to být i suma několika tisíc nebo  desítek tisíc korun) potěší, mnozí s ní kalkulují ve svém skromném  rozpočtu a pokryje alespoň nějaké náklady třeba za poplatky na  stavebních úřadech, za projekty, na nové šaty,  dětem na oblečení, atd.

 Argumenty některých zákonodárců majících zájem na tomto zákazu výkupu od občanů o možném snížení ceny za řemesla a stavební práce výměnou za ponechání zbytků materiálů (šrotu) řemeslníkům a stavebním firmám nemá smysl komentovat. Mnoho lidí je nuceno tyto stavby, rekonstrukce, opravy provádět svépomocí z důvodu nedostatku finančních prostředků.

 Přinejmenším je právem občana rozhodnout se, zda svoji věc prodá, odevzdá nebo daruje a komu!

 

 Je arogantní tvrdit, že občan bude muset skousnout znemožnění prodeje svého majetku do sběrny kovů, jak prohlašují někteří v zájmu toho, aby se zamezilo krádežím kovů. Skutečná fakta, která se záměrně překrývají  stále dokola presentovanými krádežemi kovů spíše ukazují na úpornou snahu vyhovět za každou cenu zájmovým skupinám a prosadit zákaz výkupu od občanů v jejich prospěch.

 

 

 ČERNÉ SBĚRNY ZŮSTANOU, VZNIKNOU NOVÉ A STANOU SE LÉPE ORGANIZOVANÉ!

 Jsou to zastánci zákazu, kteří v rámci snahy prosadit jakákoliv omezení přibližující je k dosažení záměru - celkovému zákazu výkupu kovů od občanů argumentují existencí černých,  tedy nelegálních sběren nepodnikajících podle platných zákonů a vyhlášek. Primárně je to hra o to, jak se zbavit těch legálních, které stojí v cestě k surovinám.

 

 STÁTNÍ SPRÁVA MÁ DOSTATEK NÁSTROJŮ, JAK SI VYNUTIT DODRŽOVÁNÍ ZÁKONŮ!

 Tvrzení, že všechny platné zákony a vyhlášky jsou nedostatečné, státní  správě a složkám výkonné moci neumožňují dostatečně konat, jsou  neuvěřitelná a je spíše s podivem, jak si někteří veřejní činitelé ochotně dokáží přiznat vlastní neschopnost v situacích, kdy se jim to účelově  hodí i když v jiných situacích by si to nikdy veřejně nepřiznali!!!

 Prosadit takový zákon je dlouhodobě cílená snaha zájmových skupin, kterým by umožnil ovládnout celý trh se surovinami a využitelným odpadem zadarmo, bez vstupních nákladů na surovinu. Jenom v kovech od občanů se jedná řádově o několik desítek miliard korun! Jde tu ale i o další využitelné suroviny jako papír, plasty atd.

 

 Za zmínku stojí i snaha takto ukradenými využitelnými surovinami -  soukromým majetkem občanů kompenzovat nedomyšlené důsledky  kontroverzního zákona o spalovnách  a zákazu skládkování prosazeného lobby spaloven, který několikanásobně prodraží náklady na komunální  odpad (obdoba fotovoltaiky - prodražení zaplatí občané !)

 

 Zákonodárcům, uvědomujícím si tuto chybu, která povede k další nespokojenosti voličů i nárůstu neplatičů několikanásobně zdraženého komunálního odpadu, je zájmovými skupinami o zákaz výkupu v jejich prospěch podsouvána myšlenka společného zájmu. Když se vám podaří schválit zákon, který znemožní občanům prodat svůj majetek - suroviny,  je to možnost, jak z toho udělat společný zájem a do státní kasy takto dostanete peníze, které by tuto chybu částečně kompenzovaly.

 

 Zákaz výkupu surovin od občanů je záměr, u kterého se předpokládá, že občanovi znemožní prodej a tomu nezbude, než odevzdat svůj majetek, který má svoji tržní hodnotu do sběrného dvora zdarma.  Z čeho tak usuzují. Pravdou je, že po schválení takového zákona, kdy by občané vlastnící věc, která má hodnotu suroviny museli takto učinit zadarmo a s nevratnými náklady by ji nejspíše převážně nedovezli ani do výkupny a ani do sběrného dvora. U velkých předmětů (např. cisterny, stroje) se zpravidla musí počítat s náklady na rozřezání, nakládku, odvoz.

Pouze hmatatelná finanční motivace je cestou k vědomí užitečnosti recyklovat.

 

 Další zdroj korupce, protože výkupní cenu zdarma nabytých surovin nebude určovat trh, ale dohoda úředníka s monopolním odběratelem!

Náchylnost ke korupci je u úředníků známá věc a není jisté, jak by to ve sběrných dvorech fungovalo. Počínaje vybavováním dvorů z dotací, tedy přerozdělování veřejných peněz nás a všech občanů EU, které připomíná u nás známé porcování medvěda (znamená také degradaci konkurenčního prostředí a rovných podmínek podnikání). Dále neprůhlednou evidencí odpadů a konče výběrovými řízeními při prodeji takto snadno a zadarmo získaného šrotu výkupnám ke zpracování. To vše při předpokladu, že by tam tyto suroviny zadarmo někdo vozil.

 

 Uzákonit zákaz výkupu od občanů znamená také faktickou likvidaci mnoha již zavedených kovošrotů a výkupen, zejména těch co dodržují zákony a stanovené předpisy. Ti totiž nejen vedou řádnou evidenci občanů i vykoupených surovin ale do svých provozů také investují nemalé prostředky. Někdo (dle velikosti) v milionech, desítkách milionů i více. Nemálo z nich má pro podnikatelské účely závazky k bankovním domům, úvěrovým a leasingovým společnostem. Tímto zákazem by přišli o schopnost splácet své závazky se všemi důsledky o návratnosti těchto investic nemluvě.

 

Mnoho z majitelů kovošrotů a výkupen surovin by si po zbytek života zažívalo v reálu následky a trauma totožné se situací, ve které se ocitli naši předkové - majitelé továren, živností, sedláci v poválečných letech nástupu komunistů k moci. Většinu zaměstnanců by čekal úřad práce, celorepublikově matematicky v řádu čtyřech nul.

 

 Nezbývá než doufat, že zdravý rozum nakonec zvítězí. Problémy se bez prosazování skrytých zájmů, které to vylučují, dají řešit normálně!

 Nemusí se vymýšlet, jak obejít a znásilnit ústavu, podobné návrhy zákonů s takovými dopady se potom nebudou vyskytovat na půdě Parlamentu a Senátu, ale pouze v hodinách dějepisu při studiu praktik totalitních režimů.

 

 Brno 7. září. 2014

 KOVOKOM ŠROT s.r.o.

 Pavel Hrudička - jednatel

 

 

 



Jakou hru MŽP hraje? 


7.9.2014

O nás bez nás, nebo "va bank" třeba to vyjde....

Nejenom, že jsme členy všech PS, a myslíme si, že aktivně konstruktivními, tedy že nás MŽP bere, a ejhle, není tomu tak.

Opakovaně citovaná vyhláška, která má vyřešit nesoulad mezi Parlamentem  a Senátem, tedy novelizace, kristepane už kolikátá, vyjhl. 383/2011 Sb., zřejmě byla utajovaná, ale s některými byla diskutovaná, třeba  s UZS. . Zapomnělo se na nás, to se stává, ale přece jenom, SVDS a SPDS jsou v segmentu výkupu a zpracování největšími organizacemi a dosud také připomínkovacími místy a tak mne napadá, jestli po této zkušenosti, by SVDS k poskytování informací, které od nás MŽP potřebuje, mělo přistupovat podle toho, jak MŽP se chová k nám.

Čtěte zde

také zde

a zde

a ještě zde

a na závěr ještě zde

Proč MŽP požaduje info o dopadech, když už má jasno??

Myslím si, že v této hře SVDS figurovat nemusí, ale o to více se musí ozvat až to bude aktuální.

PM

 

 



Konečně je to tady 


7.9.2014

Na co nedočkavě čeká odborná veřejnost a zejména představitelé měst a obcí právě vycházi z pera SPDS

Před několika měsíci, samozřejmě s velkou mediální podporou, vydal Svaz měst a obcí ČR, (SMO ČR), potažmo Institut pro udržitelný rozvoj měst a obcí (IURMO), založený SMO, metodickou pomůcku pro výkupce, ale také pro kontrolní orgány, jako jsou policie, Česká inspekce životního prostředí a Česká obchodní inspekce, Obrazový katalog kovových předmětů, který sběrny druhotných surovin nesmějí od fyzických osob vykupovat.

Nevzpomínáme si, že bychom o něco podobného žádali, a ni ne tak proto, že jde o materiál zavádějící a navíc nepřesný. Tento fakt není pro autory rozhodující a jak podtrhl Marek Sýkora, takto starosta Dobřan a hlásné trouba SMO. "Zatím vyšlo 4000 kusů, probíhá distribuce na sběrny a orgány státní správy. Ještě letos počítáme s dotiskem. Požádáme o peníze, aby se to dostalo do většiny měst a obcí v ČR, rozhodně do těch, které mají výkupny“.

No jo, přání je otcem myšlenky a někdy i hraně zdravého rozumu. O jak velké peníze a koho starosta Dobřan požádal, není až tak podstatné, peníze se poptávají i na horší pitomosti, ale po několika měsících je zřejmé, že očekáváný výsledek se nedostavil. Co se mělo, či se nedostavilo je otázka, ale je jisté, že k orientaci obcí a měst katalog nepomohl. Kdyby pomohl, bylo by zřejmé co obce a města vlastně mohou, přesněji co musí a konečně by státní správa a samospráva na tomto poli začala fungovat a přestala přešlapovat  na místě s výrazem přistihnuté dovádivé puberťačky.

A tak, organizace výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, ač nemaje IURMO, daly hlavy dohromady a ve snaze napomoci obcím a městům, začaly pracovat na metodice, kterou obce a města nepochybně postrádají.

Dnes, se svolením autora metodiky, Svazu průmyslu druhotných surovin (SPDS – APOREKO) můžeme na naších stránkách tolik žádanou metodiku představit. Věříme, že obcím a městům pomůže se zorientovat lépe než výše zmíněný katalog. Tímto také žádáme SMO o finanční příspěvek, který využijeme, aby se uvedená metodika dostala i do těch nejvzdálenějších měst a obcí.

Neváhejte a využijte nabídky SPDS, naší spřátelené organizace, klikněte na tento odkaz.a šiřte, šiřte, šiřte!!!

 

http://www.druhotne-suroviny.com/soubor/manual-spds-cr-k-overeni-legalni-vykupny-ve-trech-krocich-pdf/

 

Výbor SVDS

 



Vše je jinak 


4.9.2014

49. schůze výboru SVDS by byla "ex post"

Dnes bylo rozhodnuto o zařazení tisku 153/4 na 16. schůzi sněmovny Parlamentu jako bod 5

Schůze začíná dne 10. září

Pozvánka je zde



49. jednání rozšířeného výboru SVDS 


2.9.2014

svoláno na 11. 9. 2014 do Prahy

Nejen překvapující návrh Senátu, ale i další okolnosti v souvislosti s návrhy zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností, jejichž počet denně graduje, jsou důvodem svolání 49. jednání výboru SVDS.

A nejen to. Nově v historii SVDS bude potvrzeno podání žaloby pro poškození dobrého jména SVDS a člena výboru SVDS. Naše sdružení bylo dosud velmi tolerantní k různým výkřikům neználků a jim podobným "odborníkům na fšechno", ale i naše tolerance má své meze. SVDS se dynamicky rozrůstá a každá aktivita našich "přátel" nám pomáhá k dynamickému růstu naší členské základny. Takže, "Jen tak dál". Děkujeme.

Důležitým bodem jednání výboru SVDS bude stanovit místo a datum shromáždění členů SVDS. Předběžně uvažujeme s říjnem tohoto roku, ovšem příliv nových členů a členská základna z celé České republiky otevírá zatím neřešenou otázku, kde shromáždění konat.. I to bude bodem programu 49, jednání výboru SVDS.

 



Novela zákona o odpadech, tisk č. 324 - Senát 27. 8. 2014 


27.8.2014

24. schůze senátu

V 8.30 Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí pokračoval v přerušeném jednání a k tisku č. 324 přijal toto usnesení.

Čtěte zde

Následovala 24. schůze senátu.

Stenozáznam s videozáznamem a s komentářem naleznete v modulu "Legislativa", pod číslem 43

Protože se množí dotazy na další legislativní postup, vložil jsem do včerejší info ve výše uvedeném modulu výňatek z jednacího řádu Senátu.

 



24. schůze 


26.8.2014

Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí dnes projednal-neprojednal tisk č. 324

Jan Werich by měl radost, bylo to skoro jako v pohádce o O princezně koloběžce, oblečené - neoblečené.

Nakonec po téměř dvouhodinovém maratonu senátoři dospěli k názoru, že ráno moudřejší večera a tak projednání tisku č. 324 bylo přerušeno do 8.30 hod. zítřejšího rána.

Umírněné postoje střídaly radikální až revoluční návrhy, úsměvné lpění na tom, že "co jsem vymyslel je geniální",  ostrá kritika práce MŽP, které zaujalo roli "otloukánka", a také ztráta paměti, v jaké podobě tento původně iniciativní návrh skupiny senátorů za přispění bývalé poslankyně Ivany Řápkové (která dnes samozřejmě také nechyběla),  byl poslán do sněmovny Parlamentu. Na tuto zvláštní skutečnost jsem ve svém krátkém vystoupení upozornil a také někteří senátoři byli z radikálních návrhů a z toho, kam se vlastně jejich iniciativa dostala, poněkud rozpačití. Ale, jak bylo již mnohokrát řečeno, politika je umění možného.

Dnešní projednávání začalo ve výboru hospodářském a předznamenalo, co bude následovat.

Usnesení č. 247 čtěte zde.

No, nepředcházejme co může následovat a co tomu řeknou ústavní právníci. Ovšem to není vše a co následovalo na výboru pro životní prostředí, to zasluhuje bližší komentář, zejména k vystoupení senátora Petra Vichy, potažmo starosty města Bohumína, proslaveného svou neutuchající iniciativou řešit důsledky a nikoliv příčiny.

Senátor Vícha svým emotivním vystoupením, prokládaným stále se opakujícími historkami z černé kroniky, navodil atmosféru pro své návrhy, které vybočují z normálního chápání. Dle jeho slov, šrotaři mohou být vděční, přece dostanou kovové odpady zadarmo. Mluvil dlouze a jak jsem mohl sledovat, někteří jeho kolegové horlivě přikyvovali, zejména ti, ze kterých obvykle nevypadne nejen slovo, natož myšlenka.

Poučen z maratonu schůze Pracovní skupiny č. 3, kdy je obtížné se zorientovat co se vlastně projednalo a řeklo, pořídil jsem si diktafon a tak mohu relativně přesně komentovat.

Není to diktafon profesionální, nicméně pro info o průběhu schůze lze použít.

Nahrávka je dlouhá 1.48 minut, cca 75 Mb, což se mi zatím nepodařilo upravit do použitelného formátu pro náše www stránky. Ze záznamu budu zatím jen citovat. 

Začal jsem nahrávat v okamžiku vystoupení senátora Víchy, tedy cca 10 minut po zahájení. 

Senátor hovořil o variantách jak schválit novelu, uvedl, že je možné schválit jen kovy nebo v podobě předložené sněmovnou. Uvedl, že pokud by senát nevzal na zřetel jejich úpravy mohlo by dojít k tomu, že sněmovna přehlasuje Senát. K tomu mám poznámku, že pokud by senát měl takto přistupovat k k zákonům, postoupených sněmovnou, pak je otázkou, proč senát vůbec je.(pozn. PM) Dále hovořil o termínu od kdy uzákonit platnost, jednalo se o skládkování, zabezpečení skládky a atd.

Jako problém od 1.1.2015 uvedl kovy a biologicky rozložitelný odpad. Uvedl, že tento termín je nereálný, doslova možné to není. Hovořil o biologicky rozložitelném odpadu, který dále dělil na odpad z kuchyní a atd. Vrátil se ke kovům. Uvedl, že je dobře, že MŽP doporučuje, aby se třídily kovy, a dodal, že "jistě všichni uznáte, že když obce mají třídit kovy, pak nemůže naproti kontejnerům na tříděný odpad stát sběrna, která bude vykupovat ten odpad".

Následuje přepis ze záznamu.

A proto podám v podrobné rozpravě pozměňovací návrh, a kdyby sdružení hledaly kdo za tím návrhem je, tak já se přiznávám a ten pozměňovací návrh je vypracován se SMO a v podstatě řeší dvě věci, ta první podle mne nemůže nikomu vadit, protože MŽP už avizuje, že tu vyhlášku už má, to se týká bezhotovostního výkupu a ta druhá věc, kterou doporučuji a to je, že od nepodnikajících osob při převzetí nebude možno poskytnout jakoukoliv úplatu. Může někdo namítat, že občan teď nebude moci dát kov nebo papír úplatně do sběrny, no přiznám se, že teďka odevzdávají občané sklo, plasty, také bezúplatně a nikdo nic proti tomu nenamítá. Ano, chalupník může jednou za dvacet roků vyměnit plot, který dá do šrotu, a tak buď to skousne a dá ho zdarma, nebo mu to provede firma, která za to úplalu dostane. Uvedu teď ještě jeden příklad, kdy obce houfně přijímají vyhlášky a máme to potvrzené od MV ČR, že to máme v souladu, že by nebylo možné odevzdat kovoý odpad nikde jinde než ve sběrném dvoře. Samozřejmě bezplatně. A pak by to naprosto v souladu se změnou, kterou tady navrhuju. Zatím to neplatí, účinnost je od 1. 1. a vypadá to, že dojde k zákonné úpravě, takže to pěkně vyjde.

Máme takovou soutěž, "magneta". Když občan vidí někoho podezřelého, že veze na vozíku kovový šrot, tak zavolá městskou policii, jestliže jde o poctivého chalupníka, tak mu policie pomůže odtlačit ten vozík do sběrny, a v případě, že jde o obyvatele, který neprokáže, že se jedná o jeho odpad, pak k němu přistoupí dvěma způsoby,  buď to ukrad a nebo, když je chytrý a řekne, že to našel, pak je mu sděleno, že se dopouští přestupku neohlášení nálezu a je mu zabaven ten šrot a vozík, kterým to do té sběrny veze. Ale takto to nejde, myslím si řešit, proto je to nutné a jednou provždy to řešit zákonem, tak jak je to v mnoha zemích EU.

Protože jsem pamětník, tak si nemohu nevzpomenout na "šedý mor", případně na domovní důvěrníky, nejlépe báby v teplácích s rozkrokem mezi kolenama, kteří v šedých uniformách a s páskou na ruce s písmeny PS nežalovali, ale hlásit to museli, protože to by bylo falešné kamárádství.(pozn. PM)

A proto, pane předsedo, v podrobné rozpravě podám pozměňovací návrhy a pane řídící, které už jste ode mne dostali. Jsem přesvědčen, že pokud si vezmeme jen tuto drobnou úpravu, tak má šanci projít poslaneckou sněmovnou, kdybychom chtěli upravovat a zasahovat výrazněji jiné věci, tak sněmovna přehlasuje senát. Může být spokojeno i MŽP, protože všechny ty důležité věci, které se přidaly, tak tam zůstávají a bude na poslanecké sněmovně ke kterým se přikloní.

Děkuji za pozornost.

No vida, co neumíme řešit, to prostě zakážeme. A když k tomu dáme "vomáčku povídání o ničem", pak máme kvalifikaci být čímkoliv. A to necituji Wericha.(pozn. PM)

Dále hovořil senátor Vystrčil, který hovořil o úloze senátu a atd.

Za hodinu a 45 minut toho lze vyslechnout mnoho a i když mám celý záznam, přesto nevystihuje atmosferu schůze. Budu se snažit přes úložiště k vám záznam nějak záznam doručit.

Zatím vynechám vystoupení zástupkyně SMO, která opět perlila s obehranou písničkou a také reakci na mé vystoupení, kdy jsem se zeptal, kolik je z krádeží nad 5 000,- Kč pojistných podvodů a také na tvrzení o zahraniční situaci, když v našem sdružení jsou výkupny či firmy, které mají zahraničního majitele, který nás o situaci v jejich zemích informuje odlišně. To jsou takové hrátky, ale musím říci, že jsem se už dlouho tak dobře nebavil a opravdu, ale opravdu s nadšením očekávám, jak se z této šlamastyky vybabrají. Za zminku ještě stojí, že jak náměstkyně Peštová tak ředitel Manhart několikrát se vyjádřili ve prospěch řešení, která by nám usnadnila náš podnikatelský život. Ale to vše bude z nahrávky zřejmé, stejně jako to, že mne někteří, s námi spřátelení, trochu překvapili.

Ráno modřejší večera, tady vyčkejme na usnesení výboru, které musí být hotové do zahájení schůze, takže budou rozhodovat minuty.

O co zítra ráno půjde.

Jsou na stole 4 body, které souvisí s pozměňovacími návrhy.

Zákaz výkupu od fyzických osob, bezhotovostní styk - §14 nebo §18???

Problém bezhotovostně, ale vraky aut hotovostně?????

Nic nepřidávat, schválit v návrhu sněmovny - senátor Eybert

BRKO - od 1.1 nebo od 1. 7. 2015 - senátor Martínek

A že se ještě něco může objevit na schůzi senátu, tak to nelze vyloučit.

V Praze dne 26. 8. 2014

Petr Miller

 



Podklad pro projednání tisku č. 324 


25.8.2014

Výbor pro hospodářství a životní prostředí

Kompletní právní posouzení naleznete v modulu "Legislativa" pod číslem 42, Podklad pro jednání výborů Senátu



24. schůze Senátu je svolána od 27. 8. 2014 


15.8.2014

Na program je zařazen tisk č. 324

Jako bod č. 14 je zařazen Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/senátní tisk č. 324/

324

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů

  Jaroslav Zeman (zástupce Senátu) Ivo Bárek (VUZP) Petr Šilar (VHZD) 24. schůze

 

Návrh zákona včetně důvodové zprávy  
t015300.pdf (Dokument PDF, 1 MB) t015300.doc
Platné znění s vyznačením změn  
t0153a0.pdf (Dokument PDF, 132 KB) t0153a0.doc

Tisk č. 320 byl přikázán dvěma výborům

Viz zde

a zde

SVDS bude na obou schůzích zastoupeno.

Obě projednání se ve výborech uskuteční 26.8.2014 dopoledne a budou na sebe navazovat .

 


<<  <  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  > >>

 

EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat