Vyhledat

 

Aktuality

Tisková zpráva SVDS 


21.5.2015

Ukončení akce "Petice"

Dnes byla ukončena akce "Petice". Podpisové archy s 21 648 podpisy byly předány ředitelce kabinetu premiera Sobotky.

Text tiskového prohlášení čtěte zde



Návrh vyhlášky o podrobnostech nakládání s autovraky a nabídka 


20.5.2015

SVDS obdrželo k připomínkování návrh vyhlášky a také nabídku pozemku ve Vratimově k možnému využití pro výkup

Sdělení z MPO.

"Vzhledem k dnešnímu termínu vyhotovení vyjádření, který byl stanoven pro Odbor ekologie MPO,  v rámci mezirezortního připomínkového řízení k materiálu „Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 352/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady z autovraků, vybraných autovraků, o způsobu vedení jejich evidence a evidence odpadů vznikajících v zařízeních ke sběru a zpracování autovraků a o informačním systému sledování toků vybraných autovraků (o podrobnostech nakládání s autovraky), ve znění pozdějších předpisů“ bych Vás chtěl znovu požádat o zaslání Vašich připomínek k již zaslanému materiálu".

Pokud některý náš člen považuje ze nutné se k návrhu vyjádřit, prosím, zašlete obratem své připomínky. Opožděný termín nevadí, máme možnost uplatnit naše připomínky prostřednicvím jiného subjektu.

Návrh vyhlášky čtěte v modulu "Legislativa" pod názvem "Návrh vyhlášky"

Nabídku pozemku na Ostravsku čtěte  v modulu "Interní zprávy" pod názvem "Pozemek".



Důležitá informace 


15.5.2015

První společné jednání Pracovní skupiny č. 5 pro druhotné suroviny při RVESS a Rady pro druhotné suroviny a odpady při RHSD

Podkladové materiály pro jednání naleznete v modulu "Legislativa" pod názvem

"První společné jednání"



"Zpětný odběr - 2015" 


14.5.2015

Pátý ročník, se uskuteční v prostorech paláce Žofín.

SVDS bylo přizváno k panelové diskusi

Viz odkaz zde

Panelistou za SVDS je předseda SVDS, Petr Miller

dále se za SVDS účastní:

Ing. Tomáš Polívka, místopředseda SVDS

JUDr. Zbyněk Zacha, právní konzultant SVDS

JUDr. Aleš Minařík, právní konzultant SVDS 

 

 

 



Nové zastoupení SVDS 


7.5.2015

Důsledek personálních změn

V souvislostí s personálními změnami v SVDS byl dnes odvolán z funkce člena 5. Pracovní skupiny pro druhotné suroviny PhDr. Jiří Hejlek a nově nominován Ing. Tomáš Polívka. Čtěte zde

O akceptaci změny nominace SVDS byl dnes písemně požádán náměstek ministra průmyslu a obchodu, Ing. Pavel Šolc.

SVDS děkuje PhDr. Jiřímu Hejlkovi za presentaci SVDS v 5. Pracovní skupině pro druhotné suroviny, jejíž efektivita byla závislá na míře aktivity MPO.



SVDS v Bratislavě 


7.5.2015

Na pozvání ANSDS se zástupci SVDS účastní

"stretnutia", viz pozvánku zde 

Podkladové materiály a úvahu předsedy SVDS k účasti naleznete v modulu "Interní informace" pod názvem "ANSDS 11. 5. 2015".



Z programu schůze vlády ČR 


7.5.2015

Dne 13. 5. 2015 projedná vláda ČR dva zásadní zákony.

Věcný záměr zákona o odpadech a 

Věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností

si můžete přečíst v kompletním podání Ministerstva životního prostředího v modulu "Legislativa"

položka č. 50



Připomínky ke "Komplexnímu řešení...."odeslány 


29.4.2015

Zpracováno s využitím informací ze semináře na MPO dne 28.4.2015

Dnes jsme odeslali MPO připomínky ke "Komplexní řešení problematiky negativních jevů při výkupu kovových odpadů v ČR", čtěte v modulu "Legislativa" pod názvem "Připomínky ke Komplexnímu řešení", položka č. 49.



Z dnešního MPO 


28.4.2015

To, co jsem předpokládal, se naplnilo

Seminář „o mnoha problémech, tedy o radostech ve výkupu a zpracování druhotných surovin.“

Účast na MPO byla opravdu velká. Do přestávky vystupovali zástupci ministerstev, kteří více méně se shodovali „že co činí, dobře činí“, takže otázka, proč tedy chceme něco měnit, by byla na místě. Kolega Šulc z SPDS předvedl PP, zářící barvami semaforů a koláčovými grafy a nebýt dvou gramatických překlepů, které rozveselily část auditoria a opatrného pošťuchování přítomných ministerských, nevybočil ze svého stínu. Provedl nám však nepěknou věc, kterou jsme netušili, když jsme potvrzovali naši účast, a sice že s námi nepočítal do bloku vystupujících, takže ukázněně jsme čekali, až se všichni vypovídají a dají nám také prostor, jenomže na nás zbyla možnost se realizovat už jen v rámci diskuse a otázek. Nezbylo nic jiného, než to nerespektovat a za SVDS jsem sdělil přes napomenutí, abych se zaměřil na otázky a nikoliv na souvislý projev, co za  SVDS bylo třeba sdělit.

V úvodu jsem představil SVDS jako početně největší svaz sdružující 84 právnických a podnikajících fyzických osob a požádal přítomné, aby to rozlišovali, protože u některých SVDS a SPDS splývá, a že SVDS je zcela jinou organizací, navíc násobně větší. Uvedl jsem na pravou míru některá tvrzení předřečníků a zejména jsem zpochybnil sdělení kolegy Šulce, že SPDS připraví nový katalog předmětů, které není radno vykupovat.

Katalog se stává evergreenem a připadá mi příměr s Fučíkovým odznakem za povinnou četbu. Zcela chybně se uvádí IURMO jako nositel tohoto nápadu. Uvedl jsem, že na konferenci „Zpětný odběr 2013“, akci Asekolu, ho představil Dr. Kolín, zástupce železnice. Tedy IURMO neudělalo nic jiného, než že katalog převzalo a doplnilo. Jak? Jistě s nadšením, ale nekompetentně.

Dále jsem uvedl, že jsme se zřejmě shlédli v konferencích a seminářích, nicméně SVDS se připravuje na dvě akce, kde se na rozdíl od dnešní akce, bude rozhodovat, a sice na akci pořádanou některými poslanci ve Sněmovně a pak na akci na Slovensku za účasti kompetentního úředníka z Bruselu, kde jsme připraveni presentovat aktivity, které ztěžují neb dokonce jsou nebo mohou být příčinou ukončení podnikatelských aktivit v segmentu druhotných surovin. Při zmínce o druhotných surovinách jsem se otázal zástupců MPO, kdy už konečně bouchnou do stolu a převezmou pod své kompetence druhotné suroviny, protože výkupny nenakládají s odpady, ale se surovinami, které se nikdy odpadem stát nemohou. Odpovědi jsem se nedočkal.

Nicméně k pokračování by toho bylo více, ale bylo třeba se věnovat Předkládací zprávě, kterou máte pod odkazem níže a je třeba si otevřít oba soubory a aby bylo zřejmé, na co je reagováno.

 

Přehled stanovených úkolů "Komplexní řešení problematiky negativních jevů při výkupu kovových odpadů v ČR" čtěte v modulu "Interní informace" a tamtéž reakci SVDS na jednotlivé body pod názvem "Komplexní řešení 28.4.2015 - MPO". 



O to se nelze nepodělit 


25.4.2015

Obdržel jsem upozornění na článek

čtěte zde

Rabovačům kovů dávají výkupny flašky rumu. Obchází zákaz peněz na ruku

Výkupny druhotných surovin chytračí proti nové vyhlášce ministerstva životního prostředí (MŽP). Od letošního března jim totiž zakázala vyplácet peníze na ruku. Nutí je k bezhotovostním úhradám z účtu na účet nebo složenkou. Zlodějům kovů ale některé výkupny vystavují směnky nebo jim dávají lahve alkoholu.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo

Dnes 10:30

„Řada sběren vymýšlí nejrůznější finty, jak nařízení k bezhotovostnímu vyplácení obejít. Vydávají směnky nebo přecházejí na směnný obchod, třeba za dvě flašky rumu. Tím se krásně odkrývají,“ řekl senátorům Výboru pro územní rozvoj ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). MŽP proto prosazuje další změny v zákonech. Chystá rovněž rozsáhlé razie s policií, zelenou inspekcí a berňákem. Říká tomu malá Kobra.

Podnikají na kriminální bázi

Podle něho MŽP připravuje opatření k tomu, aby tyto triky k 1. září skončily. Brabec je přesvědčen o tom, že „řada sběren byla založena jen proto, aby vykupovaly kradené kovy, a podnikají vyloženě na kriminální bázi“.

Seriózní podnikatel by se podle něho neměl bát pokut. Kriminální výkupny postupují tak, že sběrnu zavřou a za pár měsíců si otevřou s příbuznými novou.

„Jsem proto rád, že se toho aktivně ujalo i ministerstvo vnitra, policie. Chceme rovněž zvýšit i pravomoci obcí, protože ne ke každé sběrně můžeme postavit policajta,“ řekl Brabec.

Zdůraznil, že ve spolupráci s policií a inspekcí životního prostředí (ČIŽP) se v nejbližších měsících zvýší počet kontrolních akcí ve sběrnách kovů.

„Ze společné nedávné kontrolní akce ČIŽP, policie a daňové Kobry bylo ze dvou set provozoven ve stovce něco v nepořádku. Možná budou odebírány i licence,“ uvedl Brabec.

Pokles o 60 procent, ale pořád málo

Zároveň informoval, že s platností vyhlášky klesly krádeže kovů o šedesát procent. Pokles je patrný i v meziročním srovnání. Zatímco během loňského prvního čtvrtletí policie evidovala více než 3600 případů, za letošní první kvartál to bylo přes 2000. Způsobená škoda klesla meziročně z 256 miliónů korun na 102 miliónů.

„Pořád je to ale velmi mnoho. Bezhotovostní vyhláška je proto jen první krok,“ zdůraznil Brabec. Za měsíc podle svých slov vládě navrhne další zpřísnění podmínek pro výkupny surovin.

Analýza MŽP například doporučuje zavést registr majetkových přestupků. Podle ní lze více využívat i stávajících zákonných možností, třeba při porušení zákazu výkupu vybraných kovových předmětů trvale odebrat živnostenské oprávnění k nakládání s odpady.

Obce i například dráhy na zloděje kovů poukazují už mnoho let s tím, že je třeba zarazit, aby výkupny braly například víka od kanálů, kde je očividné, že je někdo ukradl.

Na nich je nejen název města, ale ten, kdo je přiváží, samozřejmě ani nemá doklad o původu. Přesto je výkupny berou do šrotu.

Pro pár kaček rána za miliardu

Pro pár korun, které zloději dostávají, jsou způsobovány obří škody. Podle Policie ČR bylo například jen v roce 2012 spácháno 11 080 krádeží kovových materiálů znamenajících celkovou škodu 445 miliónů Kč.

Rok poté to bylo již 11 786 případů s vyčíslenou škodou 509 miliónů korun. Jednalo se ale pouze o trestné činy. Jednotlivá škoda přesáhla pět tisíc korun.

„Pokud by se k tomu připočetly přestupky a nenahlášené škody, částka škod z krádeží kovů by přesáhla jednu miliardu korun ročně,“ konstatuje v analýze k výkupu kovů pro MŽP autorský kolektiv pod vedením Dagmar Sirotkové z Centra pro hospodaření s odpady.

Česko není jediná země, která chce omezit profit pár lidí na tom, že mnozí sociálně nejslabší rozebírají, na co přijdou.

Hotovostní výplaty výkupnám kovů zakázala například v roce 2011 Francie, před dvěma roky přešla na bezhotovostní režim Velká Británie, od příštího roku se k tomu chystá Slovensko. Na dlaň se nesmí ve výkupnách kovů vyplácet v Maďarsku. V Německu se platí na ruku do tří set eur.

Jindřich Ginter, Právo
Obdrřel jsem od ing Ondřeje Sýkory

Ovšem to přece nelze nechat bez komentáře.

Co k tomu dodat. Tak asi toto:

Zdravím vespolek.

Přečetl jsem a s úsměvem dodávám: "Tyto články na objednávku, prosím, neberte vážně, je to stále opakovaná demagogie, hloupá a navíc nebezpečná".

Nebezpečná proto, že postrádá konkrétní argumentaci. Nepochybně osloví pár pitomců, ale kdo uvažuje, tak bude mít mnoho otázek a pochybností. Zděšení nad vlastní neschopností, presentované v tomto článku, není vinou výkupen, ale jednoznačně je to Černý Petr neschopného státního aparátu, který objevil Ameriku a je z toho sám zděšen, co vlastně objevil. Zjistit o sobě, co vlastně vůbec nechci slyšet, to není nic záviděníhodného. Tyto chudokrevné mediální přestřelky opravdu nemají žádný význam a je třeba si sednout ke kulatému stolu a věnovat tomuto problému trochu více času. A to už jen proto, že jsem přesvědčen, že veřejnost stejně neví o co se vlastně jedná. Pokud mi někdo namítne, že se jedná o kanály a atd., tak myslím, že existují zařízení klinického zaměření, která mohou pomoci.  Mám pochybnosti, že někdo může věřit tomu, že cituji: „řada sběren byla založena jen proto, aby vykupovaly kradené kovy, a podnikají vyloženě na kriminální bázi“. Neměli bychom se pohybovat ve sféře dohadů a zbožných přání, ale protože se jedná o vážnou věc, měli bychom se podle toho také tak této problematice věnovat.

Jak říkávala moje babička“ Hochu, z hovna bič neupleteš, a když upleteš, tak s ním nezapráskáš“.  A to by si měli vzít k srdci autoři a šiřitelé podobných blbostí, které jsem si s pobavením na hausbótu uprostřed jezera Slapech, bohužel v podvečer a už bez slunce, přečetl.

Mějte se hezky a nezapomeňte, že připomínkování Komplexní zprávy MZP má detline 29. 4. 2015 a že předchází s křížkem po fůnuse, této Komplexní zprávě zcela zbytečná akce na MPO dne 28. 4. 2015 s gloriolou hvězdné účasti.

Opravdu???

 

Petr Miller                                                                                                                               Předseda SVDS

 

 

 



Konstruktivní přístup 


24.4.2015

Společné hledání řešení

Čtěte zde



Semináře na horké téma 


20.4.2015

Problematika výkupu kovů

Dne 28.4.2015 seminář na MPO - pozvánku naleznete v modulu "Interní informace".

Dne 18.5.2015 seminář ve Sněmovně - info naleznete v modulu "Interní informace".



Nová koncepce výkupu kovů 


18.4.2015

s předběžnou poznámkou SVDS

Čtěte v modulu "Články z medií" - Nová koncepce výkupu kovů



MŽP zveřejnilo na eKlepu 


17.4.2015

Komplexní řešení problematiky negativních jevů při výkupu kovových odpadů v ČR

Jedná se o materiál, který není "objevný", ale je třeba mu věnovat pozornost. 

Podrobnosti naleznete v modulu "Interní informace", pod názvem "Komplexní řešení", položka č. 35.

Případné připomnky či návrhy sdělte, prosím, do neděle, 19.4.2015 večer (do 24 hod.)



Info z VŽP 


16.4.2015

Infringementová novela ve VŽP

Dne 16. 4. 2015 Výbor pro životní prostředí Sněmovny ČR projednal infringementovou novelu zákona o odpadech s přílepkem, novelizujícím novelizovanou vyhlášku 383/2001 Sb.

Výstoupení zástupce SVDS na výboru čtěte zde 

nebo zde:

Pane předsedo, paní poslankyně, páni poslanci,

děkuji za slovo. Projednávaný infringement by ze strany Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin zůstal prakticky bez povšimnutí, kdyby neobsahoval, dle našeho názoru přílepek, jehož výsledkem je jakési dodatečné posvěcení novely vyhlášky 383/2001 Sb., jinými slovy zavedení bezhotovosti o které jsme přesvědčeni, že žádnou bezhotovost nezavedla, protože současné znění zákona o odpadech jí to prostě neumožňuje. Je to zajímavý chaos, vyhláška už platí, ale teprve nyní projednávaný zákon jí má posvětit.

Dne 7. 4. 2015 pan ministr ve svém úvodním před prvním čtení této novely řekl:

 „A mimo jiné navrhovaná právní úprava, za což budu určitě peskován, a už mě úplně napadá od koho, kromě výše uvedeného také vymezuje možné způsoby, a já jsem to sliboval a tímto to plním, bezhotovostní platby za vykoupený kovový odpad. To je samozřejmě záležitost a problematika, která je dnes široce definovaná. Víte, že Ministerstvo životního prostředí upravilo tuto záležitost vyhláškou od 1. 3. a slíbili jsme, že využijeme tuto infrigenmentovou novelu právě pro to, abychom upravili možné způsoby bezhotovostní platby za vykoupený kovový odpad. Nově bude tedy možné úhradu za vymezené odpady provádět pouze převodem peněžních prostředků prostřednictvím poskytovatele platebních služeb nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb formou poštovního poukazu“.

Pan ministr se nemýlil, jen mluvil v budoucím čísle a neřekl komu a co bylo slíbeno a že vyhláška byla široce „definovaná“? Zřejmě se jedná o překlep, protože nebyla definovaná vůbec. Tím, že bude peskován, nepochybně myslel SVDS, ale tady bych zdůraznil, že ono očekávané peskování nebude za zavedení bezhotovosti, jako spíše za to, jestli to bylo vůbec nutné, proč technická norma supluje kompetence ministerstva vnitra a jaké garance má MŽP, že omezení plateb v hotovosti naplní očekávání (aspoň v %),  a také fakt  že, opět podle našeho názoru, vyhláška nebyla prodiskutována s odbornou veřejností a podnikatelskými subjekty v Pracovních skupinách, které byly právě k takovým účelům MŽP zřízeny a zcela postrádá aspoň minimální analýzu toho, jaké dopady může přinést. Výsledkem je chaotické konání kontrolních orgánů. Vše nasvědčuje tomu, že byla vydána pod tlakem některých měst. Dámy a pánové, jako bývalý federální ministr si vůbec neumím představit, že bych mohl být donucen jednat pod takovýmto marginálním tlakem dvou, tří měst či obcí, které si neumí řešit své problémy a alibisticky očekávají řešení shora.  A že jsou to města, ze kterých se ozývá, „Kdo nemá práci, ať neplodí děti“ a další podobné zvrácené nápady, které, když nebudou legislativně průchodné, chtějí tato města,  podle slov svých představitelů, vyostřit situaci natolik, aby se touto problematikou zabýval i Parlament a zákony upravil ve prospěch slušných lidí. Rád bych se zeptal, které slušné lidi má autor tohoto mimořádně duchaplného výronu na mysli?

 Výsledek je ten, že novela, tedy její přílepek, který dnes máte, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci posvětit, přinesla něco jiného, než je uvedeno v důvodové zprávě k této novele, kde se uvádí, že Navrhovaná právní úprava nebude mít žádné negativní sociální dopady, včetně dopadů na specifické skupiny obyvatel, zejména osoby sociálně slabé, osoby se zdravotním postižením a národnostní menšiny a řešení nezakládají v žádném ohledu nerovnost, která by odporovala zákazu diskriminace z jakéhokoliv důvodu.

Je to opravdu pravda? Jak bylo zde řečeno, důvodou zprávu nelze měnit, ale v tom případě návrh novely projednávaného zákona obsahuje důvodovou zprávu, která není pravdivá. Co tedy s tím???

SVDS je největším svazem v ČR sdružujícím cca 76 právnických a fyzických podnikajících osob a 7 fyzických osob. Roční obrat více než 16 miliard dává puvoár mít na něco svůj názor.

SVDS dnes disponuje statisticky významnými údaji z terénu od roku 2011. Teď odmyslím sociální dimenzi vyhlášky, která sama o sobě by měla vyústit v nějakou sofistikovanou diskusi a tak jen několik informací jak to vidíme my. To, co bude řečeno, není možné paušalizovat, ale je to vždy odvozeno od regionu.

U některých firem se bezhotovost neprojevila vůbec nebo tak, že není nutné se tím zabývat. Ovšem jsou regiony, kde pokles tržeb a klientů ve srovnání rok 2014 – 2015 poklesl o více než 50 % a někde i o 80%. Ano, pro některé regiony to může znamenat problémy včetně nárůstu nezaměstnanosti a zejména problémy pro majitele některých výkupen, jak uhradit odstupné, úvěry bankám, které musely být vynaloženy, aby byly splněny podmínky provozu těchto zařízení. Že budou v krajním případě následovat žaloby na stát za zmařené investice lze s jistotou očekávat.

Dámy a pánové, to, že někdo tvrdí, že zmizely kárky z ulic, o čem to je? Ty dvě tři fotky, na kterých občan z viditelné menšiny tlačil kárku do výkupny  evidentně se rzí pomalu rozpadlým šrotem, který někde vyhrabal na smetišti a které do omrzení kolovaly v mediích, tak přece takto primitivně nelze argumentovat. 

Cca 3 roky je pozorován trend klesající dostupnosti kovového šrotu, nejen u nás, ale v celé Evropě. Proto u nás nikdy nebude omezen dovoz ojetých aut, i když by si to výrobci aut tolik přáli, protože to je o tom tolik potřebném šrotu. Je třeba se také zeptat hutí, jak vnímají takováto omezení. A já vím, protože jsem se takových jednání účastnil, že zástupce hutí prohlásil, že považuje jakoukoliv regulaci sběru kovů pro zájmy hutí za nepřijatelnou.

Co tedy chceme. Myslíme si, že striktní zákaz bezhotovosti není řešení a jestliže novela jednoznačně obchází zákon o platbách v hotovosti, tak navrhujeme a neměl by to být problém, přijmout úpravu, že bude tolerována platba v hotovosti do 2 000,-Kč.  Že tím především řešíme problém sociálně vyloučených spoluobčanů, podtrhuji nikoliv zlodějů, by měl být pádným důvodem k jeho přijetí. Myslím si také, že bezhotovost by neměla být významným zdrojem příjmu pošty a bank, který jim spadl jako dar, navíc na úkor těch nejchudších.

Ještě dvě poznámky na závěr: dnes SVDS eviduje na podpisových listech více než 16 000 podpisů občanů, kteří si nepřejí být omezování ve svých právech volně nakládat se svým majetkem, jak si to přestavují představitelé ministerstva, některých měst, obcí. Přidáme-li k naší iniciativě cca dalších 3 000 podpisů brněnské iniciativy, jsme velmi blízko 20 000 podpisů, které budou směřovat vládě a oběma komorám Parlamentu. Myslíme si, že to je již dostatečný počet, aby se problémem, proč byly shromážděny, vláda i Parlament zabývaly. Ano, vážené poslankyně, vážení poslanci, to vám přijde opět na stůl a budete se s tím znovu zabývat, protože 20 000 podpisů o něčem vypovídá a nelze je mávnutím smést ze stolu. Jsou to totiž i podpisy vašich voličů.

Na závěr si neodpustím kacířskou myšlenku.

Je vůbec nutné, aby se druhotnými surovinami, tedy ne odpadem, protože kovové předměty se nikdy nemohou odpadem stát, zabývalo MŽP, kterému to logicky nepatří, a nepatří to ne náhodou, ale zcela určitě pod MPO?  Myslím, že by se tím vyřešilo mnoho věcí, nad kterými v rozpacích dnes stojíme.

Děkuji za pozornost.

 

Komentář k projednání VŽP a zejména k výkonům některých poslanců bude na interních stránkách dostupný po info mailem.

 



Glosa Emila Polívky 


13.4.2015

Nemanželský trojúhelník díky konstrukci zákona i zpětném odběru

Pozorovat dění okolo "nemanželského trojúhelníku"- INTERSEROH.cz - MŽP - EKO-KOM je jedním z dokladů o rozpadu právního prostředí v této oblasti. Monopolista , který si kdysi sám vyprojektoval a prosadil zákon, který za pomoci aparátu věcně příslušného ministerstva úspěšně obhajuje řadu roků (včetně udržení jeho nesmyslné samostatnosti mimo konstrukci zákona o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností) .A tento monopolista je nakonec přizván tímto ministerstvem k posouzení obchodně oprávněném pokusu o nastolení normálního stavu-t.j.alespoň minimálního tržního prostředí v oblasti "obalů". Pozoruhodný přitom není jen postoj Eko-kom (který pouze pokračuje v obhajobě svých zájmů i když zavrženíhodnými prostředky), ale především pracovníků MŽP, kteří beztrestně  zneužijí  svého formálního postavení a dají žádost potenciální konkurence přímo do rukou monopolní organizace. Co lze za této situace očekávat?

Lze očekávat, že celá situace skončí u soudu, protože ani žadatel ani odpůrce se zřejmě nespokojí s výsledky správního řízení, ať již dopadne jakkoliv. A tak  se snad  odborná veřejnost někdy bude mít možnost seznámit se skutečnou a nezávisle posouzenou situací, což za stávající urovně rozhodovacího procesu a poskytování informací o něm (včetně článku v Odpadovém foru) je prakticky nemožné.
ing  Emil Polívka, sen.



Glosa Petra Millera 


6.4.2015

K info z medií „Inspekce začala trestat za směnky“.

Čtěte zde

Místo abych šel koledovat, zamýšlím se nad nesmyslnými a nepravdivými informacemi, které jsou zřejmě šířeny záměrně s cílem vyvolat nejistotu v řadách výkupců i občanů. Věta, že „Inspektoři životního prostředí se rozhodli trestat provozovatele sběren kovového odpadu, kteří vymysleli fintu, jak svým zákazníkům vyplácet za šrot peníze na ruku, přestože to zákon zakazuje“, je nesmyslná, protože inspektoři mohou udělat jen to, co jim zákon umožňuje a jejich vlastní iniciativa, vybočující z rámce toho co mohou, je v podstatě trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele. Toliko můj názor. Pokud by skutečně došlo k zahájení správního řízení, které by nepochybně skončilo u správního soudu, musel by pan Lukáš Kůs, takto zatím ještě iniciativní vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí, soudu sdělit, jak k zjištění, že „Považujeme to za obcházení zákona o odpadech,“ dospěl a o jaké zákonné ustanovení své přesvědčení opírá. Věta pana vedoucího, že „Musíme to pořádně rozklíčovat a posuzovat případy jednotlivě, je to nová věc,“ je přímo úžasná a jistě všichni přejeme, aby se mu to, jak pravil, rozklíčovat podařilo. Pokud si odmyslíme humornou stránku této věty, zůstává několik otazníků. Především inspekce koná, aniž by pan vedoucí problém už rozklíčoval a hned se nabízí další otázka, proč má subalterní úředník hledat řešení, když autor vyhlášky měl povinnost vydat metodický pokyn a mít aspoň rámcovou představu o tom, cože to zase vymyslel a jaké to bude mít důsledky. Zjištění, že zmizely kárky z ulic a je otázkou kde a s čím, je opravdu, ale opravdu velmi málo. Za mého angažmá ve vládě se pracovalo jinak a mělo to logiku, protože ponechat volné pole působnosti úředníkům a jejich nadšení pro lidovou tvořivost, je zaručená cesta do problémů. Sdělení, že inspekce se radila s právníky, co jako s tím a dokonce záležitost konzultovala i s odborníky z ministerstva životního prostředí jistě klidu a právní jistoty nepřidá, zejména když si uvědomíme, jaké žonglování podstoupila vyhláška o zavedení bezhotovosti. Stále také přetrvává názor SVDS, že vyhláška ve skutečnosti žádnou bezhotovost nezavedla, protože stávající znění zákona o odpadech to prostě neumožňuje a je dokonce v rozporu i s dalšími zákony a hlavně s principy tvorby zákonů. Kdyby tomu tak nebylo, nemusela by infringementová novela zákona o odpadech, která je na pořadu probíhající schůze Sněmovny, obsahovat přílepek, nalepený na požadavek Bruselu, kterým se tvůrci snaží vyhlášku legalizovat. Ovšem stále zůstává otázkou, jak to poslanci a senátoři přijmou a co vlastně bude platit. Nepřesná, protože byl do zákona vložen zmíněný přílepek, je „Důvodová zpráva“ k novele zákona, která uvádí, že, cituji výňatek:

„3.4 Sociální dopady:

Navrhovaná právní úprava nebude mít žádné negativní sociální dopady, včetně dopadů na specifické skupiny obyvatel, zejména osoby sociálně slabé, osoby se zdravotním postižením a národnostní menšiny. Nepředpokládá se ani negativní dopad na rovné postavení mužů a žen. Platná právní úprava ani navrhované řešení nezakládají v žádném ohledu nerovnost, která by odporovala zákazu diskriminace z jakéhokoliv důvodu.

 

Je to, co uvádí „Důvodová zpráva“ opravdu pravda???

Ano, byla by, pokud by nebyl vložen přílepek, který návrh zákona staví do jiného světla a o čemž se autor zákona stydlivě nezmiňuje.

Sdělení iDnes, že inspekce začala trestat je nepravdivý a zavádějící, protože „trestat“, což samo o sobě je v této souvislosti opravdu hloupé slovo a myslím, že v zákonu o správním řízení ho nenalezneme. Takže co se doopravdy stalo???

Stalo se pouze to, že u jedné firmy, shodou okolností člena SVDS, byl vydán protokol, který konstatoval, že kontrola, provedená dne 13. 3. 2015 byla shledána bez závad a na to následovalo dne 3. 4. 2015 doručení téže firmě do její datové schránky, obsahující opravu protokolu z kontroly ČIŽP ze dne 13. 3. 2015, kdy závěr kontroly  " bez závad" se mění na "porušení zákona o odpadech".Trvalo to sice celých 11 dnů, tedy ty zmíněné konzultace a porady, ale neberte to! „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“. Starší si jistě pamatují, z jakého filmu tato, slavná věta je. Zmíněný postup ČIŽP svědčí o ledasčem, jen ne o kvalifikovaném výkonu státní správy, kompetentních úřednících a také, a to především, o nepřipravenosti záměru zavést vyhlášku o bezhotovosti. Našemu členovi byla dána 15 denní lhůta „na případné námitky“, což nepochybně „případně“ využije a výbor SVDS již informoval spolupracující právní kanceláře a požádal o jejich vypracování.

Co se může stát dál?

Kdyby mělo zvítězit racionální uvažování, a o překvapení nemusí být nouze, kontrolní orgán zjištění stáhne a nebude si dělat ostudu, pokud ne, bude následovat „běh na dlouhé trati“.

SVDS považuje používání směnek za legální a právněčisté a proto i přes výše zmíněný „úlet“ kontrolního orgánu ČIŽP, nevydává svým členům pokyn k nepoužívání tohoto úvěrového cenného papíru, obsahujícího zákonem přesně stanovené údaje, ze kterých vyplývá dlužnický závazek, dávající majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu stanovenou částku. A jak vtipně dodává Wikipedie, že při splnění faktických náležitostí směnka platí, i kdyby to měla být směnka na pivním tácku či na dveřích od stodoly. Ovšem myslím si, že to by kontrolní orgány už vůbec „neskously,“ jak by nepochybně poznamenal, tímto výrazem proslavený známý senátor. Právem očekáváme a velmi si myslíme, že by to měl udělat, že se k postupu kontrolního orgánu ČIŽP také vyjádří nový ředitel ČIŽP, pan Erik Geuss. Už jenom proto, že je za své podřízené před MŽP odpovědný.

Jsem přesvědčen, že je třeba nechat vychladnout emoce a zatím nehodnotit ani nemlátit prázdnou slámu. Je na to příliš brzy. Konec května by už měl ukázat, co se vlastně stalo, a doufejme, že ve Sněmovně obstrukce také jednou skončí a návrh novely s přílepkem dospěje do Senátu. SVDS jeho legislativní pouť bude bedlivě sledovat a využije všechny příležitosti se k návrhu na rozhodujících místech vyjádřit velmi kategoricky. A těch cca 20 000 podpisů, které SVDS a další iniciativy posbíraly? Ty budou mít také jistě svou váhu.

Přeji příjemné dozvuky svátečních dnů.

V Praze dne 6. 4. 2015

Petr Miller

Předseda SVDS

 

 

 

 

 



Ostravská TV 1. 4. 2015 


1.4.2015

Zprávy z regionů

Pořad k výkupnám a dopadům vyhlášky o omezení plateb v hotovost,můžete sledovat zde

Opět se potvrzuje, že jestli uměle vytvořená a nafouklá problematika okolo výkupen bude prezentovaná ve zkratce, bude čím dál složitější pro nezasvěcené pochopit, o co vlastně jde.

Tato zkratka k tomu rozhodně nepřispěla.

Petr Miller                                                                                                                                 předseda SVDS



Akumulátory 


27.3.2015

Důležitá informace k výkupu baterií

Svérázné výklady platné legislativy ze strany kontrolních orgánů na pokračování.

Důležitou informaci k výkupu akumulátorů naleznete v modulu "Interní informace"

pod položkou č. 34 "Důležitá informace k výkupu baterií".



Opravdu "Máte slovo"? 


27.3.2015

Jen poznámka na dobrou noc v 01,30 hod

Otevřel jsem si lahev vína a přemýšlím, jestli to nebyl jen sen.

Děkuji za SVDS za pozitivní maily, které přicházejí i v tuto pozdní hodinu.

Tak dobrou noc

Petr Miller

 

PS: Tu grotesku můžete shlédnout zde

Reakce některých medií zde a zde


<<  <  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  > >>

 

EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat