Vyhledat

 

Aktuality

Že by konečně závan zájmu ČT? 


19.2.2015

Téměř hodinový rozhovor potvrdil, že ano.

Předcházel skromný/neskromný dotaz:

Prosím kolik bylo k 1. lednu v ČR sběren druhotných surovin?

Mohla bych, prosím, dostat číslo na pana Millera?

Ráda bych se zeptala, jak se dívá sdružení na vyhlášku, která vstoupí v platnost 1. 3. o výkupu druhotných surovin, konkrétně na fakt, že nebude za výkup vypláceno hotově ale převodem na účet.

Volejte kdykoli. Děkuji

Děkuji Myslíková Renata

Renata Myslíková

redaktorka

Redakce zpravodajství

Volat kdykoliv, to je to, co spouští romantické představy, jenomže u odpadů? Tak to jsem ještě nikdy neskusil. Tak jsem zavolal a před tím napsal toto:

Dobrý večer, paní redaktorko.

Sedám k PC až nyní a proto odpovídám na Vaše dotazy zřejmě se zpožděním.

Především sděluji, že SVDS je přesvědčeno, že k zákazu plateb v hotovosti nedošlo. V tomto přesvědčení dáváme informaci našim členům, jak se mají k té nepřehledné záplavě nekompetentních informací, šířených téměř jako poplašné zprávy MŽP a některými medii, postavit.

Zřejmě to konečně MŽP došlo a  s politováním musím konstatovat, že se značným zpožděním a zřejmě po nepochybně bedlivém sledování našich www stránek www.svds.cz, kde SVDS jako jediná organizace, poukazovala a poukazuje na nesmyslnost „hurá akcí“ a nabízí racionální řešení, ovšem taková, kde se zřejmě nenaleznou průsečíky některých zájmů. Samozřejmě bylo by naivní domnívat se, kriminalita je opravdu tím stěžejním zájmem, proč se toto divadlo hraje.

Prosím, abyste do nich nahlédla a v části určené pro veřejnost naleznete odpovědi na Vaše otázky.

Pokud by byl zájem o podrobnější informaci, pak se tomu nebráním já ani moji kolegové, ale představuji si to pouze tak, že SVDS bude umožněno k této problematice vystoupit v nějakém sledovaném pořadu, věnovanému této problematice v TV.

Přeji Vám příjemný večer

Petr Miller¨                                                                                                                                       Předseda SVDS

Rozhovor, který následoval byl nepochybně pro pani redaktorku vyčerpávající a já doufám, že zasel aspoň semínko zvědavosti a touhy po poznaní, jak to vlastně doopravdy, ale fakt, doopravdy je. Paní redaktorka prý se ozve, a protože se domnívá, že 1. 3.  se stane něco mimořádného, ozve se již příští týden. Příští týden bude nabitý událostmi. Přijetí na ČKMOS a další dny možnost vyslechnout si na KO ředitele odpadů Manharta na téma novela vyhlášky 383/2001 Sb., kam se v plné sestavě hlásíme a na jehož výklad se všichni moc a moc těšíme.  No, neberte to!

 

 



Nejenom elektronovela 


16.2.2015

Ví vláda co se děje na MŽP?

K ovládnutí průmyslu zpracování elektroodpadů, potažmo i dalších využitelných odpadů, zbývá už jen  málo.  

Čtěte zde



1. březen se blíží 


16.2.2015

A s ním platnost vyhlášky 383/2001 Sb.

Do úvodu je třeba se shodnout na tom, že sice jsme přesvědčení, že poslední novela vyhlášky 383/2001 Sb., je právním paskvilem, za nímž se skrývají rádoby bohulibé zájmy, které  s kriminalitou, pro kterou vyhláška byla byla vydána, samozřejmě vůbec nesouvisí.  Nicméně je třeba se smířit s tím, že dokud ten, kdo je k tomu kompetentní neřekne, že opravdu špatná je, stále platí. My však můžeme proti jejímu znění brojit a napadat jí všemi dovolenými prostředky. Výbor hledá všechny cesty, jak tohoto cíle dosáhnout a bude vás o situaci a jednotlivých krocích denně informovat.

Příležitost, kde můžeme vyjádřit svá stanoviska k vyhlášce bude na MŽP dne 26. února 2015

na tradičním Kabinetu odpadů(KO) 

pozvánku čtěte zde. SVDS se samozřejmě účastní a pokud budou mít zájem i další členo SVDS, nic v tom nebrání, právě naopak. Pozvánku čtěte zde

Mám však obavy, jestli zaznamenají na MŽP, s jakou účastí mohou počítat, jestli kabinet odpadů nezruší pro náhlé onemocnění.

Domnívám se, že tady to bude to pravé msto, kde musí zaznít náš hlas. Pokusíme se přizvat novináře, jistě by věci pomohlo, kdyby se věc dostala na veřejnost. Takto je to stále spíše komorní záležitost uvnitř segmentu výkupu odpadů. 

Jak uvažují někteří naši členové......

Mnozí ve vyhlášce spatřují problém, jiných se netýká, někteří jsou připraveni vyhlášku bojkotovat, jiní jsou připraveni podat žaloby a ti radikální uvažují o zasypání ministerstva šrotem, nebo uvažují o efektivní blokádě vchodu do ministerstva.

Myslím si, že je především třeba zklidnění a více racionálního uvažování. Náš problém je v tom, že všichni členové SVDS vyhláškou dotčeni nebudou. Nebudou proto, protože nevedou občanský sběr a již dnes mají bezhotovostní platební styk. Navíc vyhláška, respektive MŽP nemá zmocnění vyhláškou zavést (pokud vůbec) bezhotovostní styk z účtu na účet nebo složenkou, tedy do doby, než zmocnění mít bude, lze platby řešit takřka bezbolestně. 

Mnozí se dotazujete na papír. Papír není v odstavci 2  ve vyjmenovaných komoditách, tedy na papír se vyhláška nevztahuje.

PM



V BBC o odpadech 


11.2.2015

To nelze přejít. "Bože, za co nás to trestáš?"

Čtěte a posluchejte zde

Myslím, že žádný komentář není třeba a úsudek si udělá jistě každý sám.

PM

 



Quo vadis, MŽP? 


11.2.2015

Zbývá jen dodat "V čí režii"?

Konec tržního prostředí, sbírat elektroodpad mohou jen vybraní!

Čtěte zde

 

Materiál MŽP - Stručný průvodce elektronovelou - oodp-strucny-pruvodce-elektronovelou-20141111.pdf [ 772.78 kB ]

 

Další z "povedeých" kousků" z MŽP.

Kdo se pohybuje v segmentu výkupu a zpracování druhotných surovin si musí případat jak "Alenka v říši divů" na cestě z "Pohádky do pohádky". Procházíme martyriem okolo vyhlášky 383/2001 Sb., a již se chystá další legislativní dávka, která by měla vrcholit zákonem o odpadech a zákonem o výrobcích s ukončenou životností. Podzim bude velmi horký, protože se bude hrát velká ruleta.

Kolega Havelka z ČAOH popsal problematiku elektronovely jasně a srozumitelně a jeho otázky položené na závěr jsou opravdu zásadní. Obávám se však, že většině obyvatel ČR zatím nedochází o co se tady hraje (hraje se totiž o každého občana ČR) a to přesto, že položené otázky to definují naprosto pregnantně.

Chceme v ČR tržní, monopolní, či oligopolní nastavení? Který sektor uzavřeme příště?

Jediné, co bych článku a úvahám kolegy Havelky vytknul je to, že to není stát, kdo zavádí či prosazuje omezení některých pro zisk druhých, ale dělají to konkrétní lidé, schovaní za politické strany a všude přítomné komerční zájmy, které za 25 let nabyly obludných rozměrů. Vždy je tedy třeba se ptát odkud přišel ten či onen výtečný nápad a v jakém dresu jeho autor kope.

Pokud se však nedokážeme povznést, abychom shlédli na horizont, a neměli jsme štěstí chvilku pobýt na jiné planetě, pak nepochopíme nikdy nic. Čtěte zde

 

Petr Miller                                                                                                                                 předseda SVDS



Právní pohled SVDS 


9.2.2015

Vyhláška 383/2001 Sb., - terčem kritiky

SVDS v pátek dne 6. 2. 2015 vydalo oficiální vyjádření k přijaté novele vyhlášky č. 383/2001 Sb., kterým zpochybnilo přijetí zákazu výkupu kovových odpadů od fyzických osob za hotové.

SVDS seznamuje s právním názorem na vyhlášku 383/2001 Sb., své členy.

Právní názor naleznete v části neveřejné v modulu "Legislativa" pod názvem

Argumentace (bod 47)

 



SVDS k vyhlášce 383/2001 Sb. 


9.2.2015

Ještě strpení

Vážení členové, sympatizanti a přátelé,

jsme si vědomi, že jsme slíbili stanovisko SVDS dnes do 17.00 hod. a sliby se mají dodržet.

Při zpracování našeho názoru jsme s týmem právníků došli ke shodě, že je třeba, aby pro všechny bylo stanovisko SVDS zcela srozumitelné, tedy nikoliv takové, které presentují konkurenční vydávaná stanoviska, prakticky opakující stanovisko MŽP bez náznaku přidané právní hodnoty, tedy prakticky neupotřebitelné a z našeho hlediska zbytečné.

Naše stanovisko bude jiné a bude vedené snahou podrobně celou související právní problematiku z našeho pohledu vysvětlit. Prosíme, ještě vyčkejte, dnes do půlnoci stanovisko bude na našich www stránkách. 

 

Petr Miller                                                                                                                                         předseda SVDS

 



Jak pokračuje akce "Petice" 


9.2.2015

Více než 10 000 podpisů

Ano, k naší Petici připojilo svůj podpis a tím vyjádřilo, svůj souhlas  a podporu více než 10 000 občanů. Je potěšitelné, že do sběru podpisů se zapojili i firmy i jednotlivci kteří nejsou členy SVDS, ale o akci se dozvěděli z našich www stránek. Množí se i dopisy, které většinou sdělují:

"I když zatím nejsme členy SVDS velmi nás zaujala iniciativa  s peticí proti nesmyslným návrhům ministerstva životního prostředí a Svazu měst a obcí. V dopise přikládáme alespoń pár podpisů pod tuto petici, abchom alespoň takto společně vyjádřili svůj nesouhlas s nesmyslným postupem státních orgánů".

Tak tento dopis přišel z Vyškova.

Akce Petice dosud neskončila a denně další podpisové archy přicházejí. 

Text Petice a doprovodné dokumenty naleznete níže v "Aktualitách".



Na doplňujícím stanovisku k vyhlášce 383/2001 Sb.,se pracuje 


9.2.2015

Bude zveřejněno dnes do 17 hod.

Jak jsme informovali v pátek, předali jsme první reakci na text vyhlášky 383/2001 Sb., ČTK.

Žádnou odezvu dosud jsme neobdrželi.

Předběžně lze  jednoznačně konstatovat a to, že vyhláška má být jasná a srozumitelná i lajkovi  a pokud tento základní předpoklad legislativní tvorby právní akt nesplňuje, protože není srozumitelný nejen lajkovi, ale i lidem z oblasti práva, některým bývalým zaměstnancům MŽP z odboru odpadů a dokonce, jak se zdá, ani autorovi vyhlášky (stále čekáme na podrobný výklad MŽP), pak nelze konstatovat jinak, než že byl vytvořen další právní paskvil.  

A o tom bude naše zpráva.

 

Petr Miller                                                                                                                                       předseda SVDS

 



Stanovisko SVDS k vyhlášce 383/2001 Sb. 


6.2.2015

Dnes SVDS předalo ČTK stanovisko k vyhlášce MŽP ČR, č. 383/2001 Sb.

Stanovisko je zatím pouze pro členy SVDS v neveřejné části v modulu "Legislativa" pod názvem 

"383/2001 Sb., je velký otazník".



Novela vyhlášky 383/2001 Sb., ve sbírce zákonů 


6.2.2015

Dnes byla vložena do sbírky ve znění, které bylo zveřejněno na webu MŽP

SBÍRKA PŘEDPISŮ
ČESKÉ REPUBLIKY

Částky a předpisy v roce 2015 chronologicky (za poslední 4 týdny):

Částka 14, rozeslaná dne 6. února 2015

27. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů
28. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Oranžové zvýraznění je aktivní.

 

Ovšem zdá se, že nic nebrání tomu, aby ještě dnes nebyla na webu MŽP tato infomace:

Projednávání návrhů ve vládě

Nepochybně každého napadne, jak vlastně MŽP pracuje. Nejenom, že vydá vyhlášku, která naopak nic nezakazuje, jak ještě dnes prokážeme, ale dokonce v době, kdy je vyhláška zveřejněná ve sbírce zákonů, se ještě  zřejmě čeká na nějaké vyjádření Pracovní komise Legislativní rady vlády. Když si připomeneme legislativní pravidla, kdy Pracovní komise má na vyjádření 45 dnů a materiál doputoval na Úřad vlády 20. 10. 2014, pak hodnotící obrázek si jistě udělá každý sám. 

Jak jsme oznámili, dnes bude vloženo stanovisko SVDS k vyhlášce a další informace, které se finalizují.

 

Petr Miller                                                                                                                                             předseda SVDS



Svolání mimořádného jednání výboru SVDS 


4.2.2015

Dnešní pětihodinový maraton kolem novely vyhlášky 383/2001 Sb.

Délka jednání nebyla z důvodů rozdílných pohledů na vyhlášku 383/2001 Sb.,

jako spíše s tím, jak efektivně naložit s tím, na čem jsme se všichni shodli.

Nakonec byl přijat tento závěr:

  • Bude připraveno stanovisko SVDS k novele vyhlášky č. 383/2001 Sb., pro ČTK
  • SVDS vyzve ministra Brabce k jednání o situaci, která nastane, pokud vyhláška opravdu ve sbírce zákonů vyjde
  • Stručné stanovisko SVDS k vyhlášce bude zveřejněno na www.svds.cz ve veřejné části a v neveřejné části pro členy SVDS budou k dispozici další podrobnosti a upřesňující pokyny

Definitivní znění pro všechny 3 body závěru z jednání výboru budou postupně vkládány na naše www stránky do pátku, dne 6. 2. 2015

 

Petr Miller                                                                                                                                 předseda SVDS 



Hyde Park 2.2.2015 


3.2.2015

Promarněná příležitost

Dnes jistě mnozí čekali na Hyde Park s ministrem Brabcem. V pátek ministr podepsal vyhlášku, která má zakázat platby v hotovosti a která s komentářem byla k přečtení na webu MŽP a v dalších mediích.

V poslední době, zejména z dílny MŽP, se rojí vyhlášky, jejichž porozumění zřejmě vyžaduje nějakou speciální přípravu.

Po prvním přečtení jsem si nebyl jist, že čtu dobře, ale jak jsem četl stále dokola, musím přiznat, že to, co chtěl básník národu sdělit, jsem moc nepochopil. A nebyl jsem sám soudě z četných dotazů našich členů.  Tedy jsem požádal známého právníka, o jeho názor. Po přečtení mně řekl toto:

¨“Přiznám se, že když mám já osobně problém smysl a význam změny vyhlášky pochopit - a to je už co říct, protože se považuju za člověka vskutku složitých a košatých právních souvětí - tak nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že 90% všech obyčejných čtenářů to nepochopí vůbec“.

A pak dodal něco, co mne po prvním čtení napadlo, a kdyby se to potvrdilo, pak by to byl opravdu, ale opravdu velký fór.  Je třeba na tom hned pracovat a proto byl svolán k mimořádnému jednání výbor SVDS na 4. 2. 2015, aby zaujal k novelizaci vyhlášky stanovisko za SVDS.

Pokud bych měl komentovat dnešní vystoupení ministra Brabce k výkupnám, pak jen mohu poznamenat, že kdyby neopakoval známé bludy a klišé, tak neřekl nic. Navíc bylo zřetelně vidět, že mu téma nesedí a nelogický telefonní dotaz, který utnul debatu o výkupnách, která svým obsahem působila spíše jako kratičká vsuvka do debaty o uhlí, byl pomocným lanem, jak od tohoto tématu rychle odejít.  

SVDS musí reagovat, tedy již zítra na tom začneme pracovat. Ještě jsem si pro osvěžení zopakoval pravidla legislativních procesů vlády, což nebylo na škodu.

Když si uvědomíme, že materiál byl předán na ÚV 20. 10. 2014 a Pracovní komise na to má podle zákona 45 dnů, a protože  nebyl materiál vrácen k přepracování, pak si musím položit otázku, proč to Brabec nepodepsal v prosinci a mohlo to opravdu platit od 1. ledna, jak předvídal a hlavně sliboval SMO ČR, tedy hlavnímu zadavateli změn, které pozvolna gradují pod jejich taktovkou. Že by to bylo komisí vráceno k přepracování si nemyslím, protože původním text změn nedoznal, tedy je v tom něco jiného. Dále by bylo užitečné znát stanovisko pracovní komise k návrhu. Jestli např. avizuje nějaké možné problémy apod.

Dnes jsem si všiml při sledování pořadu „Hyde Park“ jedné věci, kterou nebylo možné přehlédnout. V okamžiku, kdy moderátor přešel z „uhlí“ na výkupny, Brabec znejistěl a v obličeji to bylo více než čitelné. Nejenom, že opakoval fráze a nesmysly, ale nebyl schopen uvést žádný relevantní argument. K zasmání na tom je, že při „uhlí“ volal po analýzách a studiích, které postrádal, ale u výkupu kovů mu tolik potřebná data nijak nescházela. Opakovaná dezinformace o počtu ilegálních výkupen  je už směšná a je třeba si pokožit otázku, jak tedy funguje státní správa a orgány za tento stále dokola omílaný stav (pokud opravdu existuje) odpovědné. Samozřejmě, že bude třeba se nad tím zamyslet a tou nesrozumitelností a spoustu možných výkladů se nějak prokousat.

Bohužel, tento Hyde Park nebyl mediálně zvládnut ani moderátorem a to je škoda, protože to mohl být prostor, kde mohly být veřejnosti presentovány i jiné záměry, které v souvislosti s ataky proti výkupnám již byly vyřčeny a které se nedotýkají jen výkupen, ale všech občanů.  



Ministr Brabec podepsal 


2.2.2015

Vyhláška se zákazem výkupu všech kovů od fyzických osob za hotové míří do sbírky. Zatím bez komentáře SVDS

Ministr životního prostředí Richard Brabec v pátek 30. ledna podepsal finální znění vyhlášky, která definitivně zakáže výkup kovů od fyzických osob za hotovost. Jediným možným způsobem, jak za kov ...

 

Celý článek



11. shromáždění skončilo, ať žije 12. shromáždění 


31.1.2015

Více než 70 účastníků 11. shromáždění včetně hostů, podtrhlo význam shromáždění SVDS

Král je mrtev, ať žije král. Tento známý výrok z dějin se příliš nehodí, neboť jsme krále neztratili ani nového nezvolili, jen jsme opustili označení sdružení a nahradili slovem „svaz“. Tedy kromě jiného. Toto označení se jeví jako přesnější, lépe vystihující skutečnost, že jsme svazem firem, a dalších osob, které spojuje profesní zájem a že, ač mnohým velmi překážíme, žijeme a jsme rozhodnutí žít i nadále.

11. shromáždění, kromě změny stanov, ve kterých jsme s opatrnosti změnili některá ustanovení, a  zamýšlením, kam že se ubírá naše odpadová legislativa, se zabývalo aktivitami „našich přátel“, které ve svých důsledcích směřovaly či ještě směřují k omezení naší podnikatelské činnosti až k jejímu totálnímu znemožnění. Vhodnými protiakcemi se povedlo tyto snahy zlikvidovat, i když to je silné slovo, tedy aspoň zmírnit nebo oddálit. Nikdo z nás si nedělá iluze, že by likvidační snahy v jiné formě nepokračovaly dál.  

                                                               

V poklidné a konstruktivní atmosféře, kterou narušovala jen místy vzrušená diskuse okolo praktických zkušeností versus připravované změny v odpadových zákonech bylo potvrzením, že zákony, byť jsou sebelépe myšleny, se nesetkávají vždy s reálným životem a mnohdy život spíše komplikují než usnadňují.

Projekt SVDS vzdělávání dospěl do dalšího stádia, ve kterém byla představena Pyramida struktury vzdělávacího systému SVDS pro recyklaci a Přehled Profesních kvalifikací (PK) a Jednotek práce(JP) „recyklace“ ( v působnosti SVDS).

Je přidanou hodnotou, že SVDS jako první v ČR má své vlastní vyškolené „zkušební komisaře“, kteří mají „Osvědčení o profesní kvalifikaci“, ke kterým přibydou další s cílem pokrýt zkušebními komisaři SVDS oblasti ČR ve kterých působí firmy našich členů. Jak bylo zdůrazněno, rádi na komerčním základě poskytneme pomoc i nečlenům SVDS.

Po obědě formou rautu pokračovalo jednání pohledem právníka na jednotně odstartované mediální kampaně, které na sebe neupoutaly pozornost obsahem jako spíše tím, jak pod taktovkou některých přání dokáží zdeformovat skutečnost.

Zajímavou a přínosnou byla presentace „Sběrny kovů po novele zákona o odpadech“, která pro svou hloubku pohledu a četnost diskuzí by spíše vyžadovala jednodenní seminář a nikoliv jen cca 1,5 hodiny.

Závěr patřil KS REMA, který ve své presentaci ukázal našim výkupnám možnosti, jak lze dále pokračovat ve výkupu elektrošrotu a být v souladu se zákonem. Personální obsazení zástupců firmy REMA podtrhlo důležitost, kterou firma přikládala svému vystoupení na 11. shromáždění SVDS. 

V 17 hodin byla oficiální část shromáždění ukončena nikoliv hromadným odchodem, ale shromáždění dále pokračovalo v neformálních diskusích a skupinkách podle zájmu.

PP prezentace a další informace naleznete v modulu „Programy shromáždění“, odkaz č,9,

11. shromáždění.

 

 



Že by televizní inspirace? 


25.1.2015

Ministr Brabec chce zřídit ‚malou Kobru'.

"Z nelegálního výkupu druhotných surovin, především kovů, se vyvinul kriminální segment, ve kterém se páchají desítky tisíc trestných činů a přestupků ročně. Škody jsou stovky milionů včetně škody na zdraví nebo na životech."

Pravil pan ministr. 

Čtěte zde

Velmi silná slova, sice neoriginální, silně připomínající rétoriku některých představitelů Svazu měst a obcí ČR, nicméně "píárově" dobře volená, neboť u části neinformované veřejnosti nepochybně navodí domnění, že kriminalita v Palermu byla jen pouhým odvarem toho, co se děje v Českých výkupnách. Když takové bludy hlásají někteří poslanci či senátoři, dobře, čert to vem, hledají možné i nemožné, aby se zvděčili voličům, mají to v popisu práce, ale když to hlásá ministr, je to na pováženou. Desítky tisíc (40, 80 nebo snad, nedej Bože, dokonce ještě více?) trestných činů a přestupků ročně, škoda v řádech stovek milionů a škody na zdraví a dokonce na životech. Jsou to nepochybně sdělení úděsná, ale všichni věříme, že než nám je pan ministr na mediálním talíři naservíroval, že si je ověřil např. u svého podřízeného orgánu, kterým je ČIŽP. To ovšem může způsobit problém, protože tento podřízený útvar taková čísla, přesněji bludy, nevykazuje a stejně tak takové "fantas magorie"  nevykazují ani další kompetentní orgány a instituce.

Nad těmito znepokojivými informacemi by se měl zamyslet i pan ministr Chovanec, neboť vnitro zřejmě nekoná podle představ žívotního prostředí a tak pan ministr Brabec se chopil iniciativy a odpadovým zákonem bude řešit kriminalitu v České republice. Matně si vzpomínám na dobu před 25 lety, kdy bylo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zřízeno jako ústřední orgán státní správy a orgán vrchního dozoru ve věcech životního prostředí, ale že by jsme mu tehdy dali do kompetence řešit problematiku z oblasti trestní, tak na to si opravdu, ale opravdu nevzpomínám, i když by kolega Vavroušek možná nebyl proti.

Je to stále dokola, hledají se zástupné problémy a pak nejsme schopni a zřejmě ani ochotni si sednout k jednomu stolu. Odpadová politika je složitá navíc uzavřená do protichůdně působících zájmů. Výkup kovů je jen její malou částí, která zajišťuje důležitou surovinu bez které se náš průmysl neobejde. Hledejme řešení, i když je to někdy velmi obtížné, ale vlastní neschopnost schovávat za nepodložená tvrzení a nezabývat se příčinami, to působí směšně a proto nikdy to mít úspěch nebude. 

Petr Miller                                                                                                                                 předseda SVDS

 



Vnitro vydalo stanovisko 


23.1.2015

Mohou obce zakázat prodej kovů do sběren?

Před několika minutami jsem zachytil tuto zprávu

čtěte zde

Je zarážející a nesporně velkou otázkou, která by měla být zodpovězena, proč z vydání této zprávy byla v 18.13 odstraněna  věta za odstavcem, který končí ....... Porušení vyhlášky bude klasifikováno jako přestupek, "tvrdí mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Tato věta zněla"

Proti takovým výkladům vyhlášek se však ohradilo Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin. Jde o největší spolek v oboru, má téměř 70 členů a jejich společný obrat údajně ročně přesahuje 16 miliard korun.


Komu to tak překáželo, že se tato věta musela tak rychle odstranit? Vydání z 17.15 hod máme k dispozici.

Další z vlaštovek, které potvrzují, že se systematická práce SVDS vyplácí.

Podle vyjádření některých mluvčích se zdá, že materie je nad jejich síly a že zřejmě existuje nějaká překážka, která brání pochopit zcela srozumitelné a zřetelně vyslovené právní důvody, které z vyhlášek, které mluvčí hájí téměř vlastním tělem, dělají pouhá slohová cvičení nekompetentních radních.

SVDS vydalo "Leták"kterým nabádá občany, aby nerespektovali to na co obce právo nemají. Leták je srozumitelný, doprovázený každému pochopitelným výkladem.

Letak naleznete zde. Zároveň jsme instruovali naše výkupny, aby, pokud se případ vyslovené šikany, kterou některé mluvčí presentují, v jejich okolí vyskytne, aby jejich zaměstnanci poskytli občanům podrobný návod jak se mají bránit. Návod je zde

Dnes byl zaznamenám jeden případ odebrání (zabavení) možná osobního majtku občana.

V této věci již zjišťujeme podrobnosti. Viz v "Akualitách" náš článek "Odejmutí věci".

Na serveru českénoviny.cz byla původní zpráva ČTK ještě ve 22.30 hod v nezkrácené verzi.

Čtěte zde

Zdá se, že iniciativa SVDS nezůstává osamocená.

Viz tento odkaz zde

redakce zcel správně dovozuje, že "Soukromé podnikání zákazem či nařízením o provozování regulovat nemůže nikdo. Vyhlášku vlády pak táborská petice změní jen těžko."

Zbývá jen dodat, že mezi nástroje vlády nepatří vydávání vyhlášek.



Podklady pro 11 shromáždění 


23.1.2015

Návrh stanov

a další podklady pro 11. shromáždění naleznete v modulu "Programy shromáždění"

pod názvem "Program a podklady pro 11. shromáždění".



Odejmutí věci 


23.1.2015

Dnes jsem obdržel důkaz, že stále platí, "Kde je iniciativní ..............." Zbytek si jistě doplní každý sám, podle vlastní zkušenosti

Kolegové z Ostravy přeposlali info ve kterém sdělují, že klientovi, dodavateli jejich partnera, zabavila před bránou sběrny Městská policie v Orlové jeho majetek (hrnec, žaluzie,...).

A přiložili doklad (čtěte zde) coby svědectví o profesonálním zákroku střážníka při ochraně majetku. Doklad sám o sobě o profesionalitě strážníka vypovídá spíše o tom, že onen iniciativní strážník má nemalé problémy s vyplněním vlastního formuláře, ale v této souvislosti, i když zatím nemám další informace na jejichž získání již pracuje náš právník, připomínám, že všchni naši členové byli podrobně instruování jak si v takovém případě počínat a tvrdě a korektně si stát na svém. I když tento první výstřelek je spíše úsměvný, zejména pro řadu právních pochybení a seznam odňatých předmětů, zřejmě se v Orlové-Lutyni rozhodli vyzkoušet "co to udělá". Ale na druhou stranu, představa ověnčeného strážníka hrncem a dalším, evidentně domácím kovovým šrotem, jak spěchá se zalíbit starostovi, také není k zahození. Třeba jako scéna pro další Troškův film.

Nepředbíhejme, vyčkejme na zprávu našeho právníka a pak se rozhodneme jak dál. V tomoto případě je chybou, že se nejedná o našeho člena a že problém má občan. To ovšem neznamená, že mu nenabídneme právní ochranu.  

Vkládám první reakci kolegy Minaříka:

Dobrý den pánové,

nebudete mi věřit, ale trochu jsem si myslel, že taková situace - i přes to, jaký se hraje mediální zápas - nenastane. Zejména z důvodu, že se obcím daří vysvětlovat, že jejich postup, resp. výklad a cíle OZV, jsou opravdu - alespoň prozatím - v rozporu se zákonem o odpadech.

S případem se seznámím a vyslovím k němu svůj názor.

Už teď ale mohu říci, že - jak předesílá i pan předseda - potvrzení o odnětí věci je tedy bych řekl poměrně tristní. A že kdyby byl obchodní partner také členem SVDS, mohl být "proškolen", věděl by, že spolu s tím člověkem musí bojovat za takový protokol (potvrzení), kde bude popis odňatých věcí opravdu precizní, bude pořízena fotodokumentace + ocenění materiálu, bude tam podpis strážníka atd. Není tam ani, komu věc byla strážníkem předána, kdy, kde je uskladněna.

Co mi ještě k tomu chybí je nějaký zápis o spáchaném přestupku, nějaké blokové řízení (i když se blok odmítne proplatit) nebo něco. Nebo to bylo tak, že přišel strážník, vyzval k vydání věci, občan řekl nevydám, střážník řekl zabavuji.

 

AMI



Program 11. shromáždění SVDS 


22.1.2015

Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin svolává 11. shromáždění ve čtvrtek dne 29. 1. 2015 do hotelu Čertousy, v Praze 9

Program 11. shromáždění naleznete zde

Viz také odkaz "Pozvánka na 11. shromáždění SVDS".


<<  <  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  > >>

 

EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat