Vyhledat

 

 

Aktuality

Zálohovat nebo nezálohovat, to je oč tu běží.


28.10.2023

V ROH, neboli v Radě odpadového hospodářství zastupuje SVDS Ing. Tomáš Polívka

Informaci o konání ROH jsem předal našemu zástupci, a protože jsem se necítil dost informovaným o této problematice zasvěceně hovořit, tak jsem se začetl do některých článků, které se problematikou zálohování zabývají.

Např. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/plech-obaly-hlinik-recyklace-ekologie-plast-pet-zalohovani-plechovky.A181210_114107_domaci_onkr

kde se uvádí zajímavá čísla:

Zatímco v třídění plastů jsou Češi skoro mistři světa, plechovky končí zmačkané v koši. Přitom z ekologického hlediska je právě hliník vůbec nejhorším nápojovým obalem. Už při výrobě jedné nápojové plechovky vznikne až trojnásobně více odpadu než hliníku.

Tedy ekologický problém není v recyklaci, ale už ve výrobě.

Údajně je jakási asociace, která si vetkla do vínku zavedení také vlastního systému zálohování, který je placen z provizí výrobců. „Chceme zálohování a recyklaci nápojových plechovek v České republice. Je to jediný způsob, jak s plechovkami ekologicky a zodpovědně nakládat,“ vysvětlil iDNES.cz tiskový mluvčí asociace Přemysl Adamec.

Zdá se, že mít tiskového mluvčího je nepsaným zákonem. Ovšem stále nevidím, co my s tím, jako výkupci? Je to více méně problém výrobce a pokud bude zavedeno zálohování, pak jestli to bude jako u některých druhů lahví, bude to na triku prodejců. Ovšem pokud by to bylo tak, že ty výkupny, které budou mít v seznamu komodit tento sortiment, pak lehce se přenese vrácení záloh a evidence na výkupny. V hotovosti nebo přes účet, kdo ví? Ale v každém případě by to znamenalo nárůst administrativy a práce. Např. se slisováním, aby se nevozil vzduch. Jenomže slisovat se může týkat pouze hliníkových plechovek, nikoliv plastových lahví. Zatím jsem zaznamenal jen to, že Praha chce tento druh nápojového obalu strkat do žlutých nádob, ovšem také jsem zaznamenal poznámku, že Praha objevila Ameriku, protože takto to dělají v ČR již několik let jiná města.

Moje neinformovaná úvaha vzala do úvahy jen náš specifický pohled, ale jak z diskuse vyplynulo, je to problém, který se týká nás všech. Zajímavou diskusi naleznete po přihlášení do www.svds.cz a kliknutím v horní liště na odkaz SVDS se otevře postranní nabídka kde kliknete na odkaz Diskuse. Připomínám, že se můžete diskuse aktivně účastnit, případně smazat nebo upravit to, co jste do diskuse vložili.

Vaše příspěvky budou podkladem pro rozhodující stanovisko k zálohování za SVDS.

 

Petr Miller

Předseda SVDS

 

Zde je výňatek ze stanoviska Ing. Jiřího Kvítka, odborného experta SVDS, jehož celé znění stejně jako i další příspěvky naleznete v odkazu Diskuse.

Původně se to týkalo jen PET, ale stejnou měrou se to vztahuje i na „nápojový hliník“ – oboje jsou to třešinky na dortu, jejichž prodej sponzoruje zpracování zbývajících komodit.

Pokud PET a nápojový hliník vyčleníme, nebudou na zpracování méně atraktivních komodit(vytříděných ze směsného komunálního odpadu) peníze, které jejich zpracování dotovaly!

Já osobně jsem znechucen tím, jak stát neuvěřitelně zaspal: více než 31 let (přesně 11 384 dnů)

A mohlo to být i horší. Princezna Růženka spala 100 let, legislativci MŽP “jenom” pouhých 31 let a 2 měsíce. Akorát nevím, kdo koho líbal

 

Inzerce - nabídka

CODET trade s.r.o. - špičková třídící technika.

Neuenhauser technika pro životní prostředí Stroje pro zpracování šrotu drtiče ...

celý článek


 

MISTRA s.r.o. - Výroba strojů pro zpracování kovového odpadu

Firma MISTRA s.r.o., se zabývá výrobou strojů pro zpracování kovového odpadu. V ...

celý článek


 

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator

Plné pneumatiky Trelleborg Excavator byly navrženy zejména pro využití v oblasti ...

celý článek


 

Dva náměty jak lze výrazně ušetřit

Vedoucí projektů SVDS představuje dva náměty

celý článek


 
Inzerce - poptávka
EuRIC
EFR
EFR
 
 

© Web4ce s.r.o. 2015 | Provozováno na CMS E4E | Mapa webu

Vyhledat